City Tour
Wyjazdy, których głównym celem jest zwiedzania miasta. Najczęściej są to jakieś stolice krajów lub po prostu miasta słynące ze swoich atrakcji turystycznych.
Bajkał zimą - stąpając po
Jedno z najpiękniejszych miejsc w Rosji - teraz w oprawie zimowej. Podróż zamarzniętymi wodami najgłębszego jeziora świata to wyprawa dla prawdziwych śmiałków.
- Rekomendowane terminy
- sty-16° -26°
- lut-12° -25°
- mar-3° -16°
- kwi8° 2°
- maj13° 1°
- cze20° 7°
- lip22° 10°
- sie20° 9°
- wrz14° 2°
- paź5° -6°
- lis-6° -16°
- gru-11° -15°
-
a
Dzień 1 - Lot do Moskwy i zwiedzanie
Z samego rana wylatujemy do stolicy Rosji - Moskwy. Po zakwaterowaniu w hotelu - krótkie zwiedzanie miasta. Zobaczymy Plac Czerwony, mury kremla oraz Sad Aleksandrowski. Ponadto spacer ulicą Warwarka - najstarszą i najpopularniejszą w mieście. Następnie Mauzoleum Lenina oraz Sobór Kazański. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu.
-
b
Dzień 2 - Lot do Irkucka
Z samego rana zbieramy się na samolot do najbardziej rozpoznawanego miasta na Syberii - Irkucka. Po przybyciu do miasta zostawimy rzeczy w hotelu i idziemy zwiedzać miasto. Na początek zwiedzimy wspaniałe, zbudowane z przepychem cerkwie - Sobór Objawienia Pańskiego oraz Sobór Zbawiciela. Po obejrzeniu cerkwi skierujemy się na słynną ulicę Karola Marksa, a następnie zobaczymy pomnik Cara Aleksandra III. Wieczorem wracamy do hotelu.
-
c
Dzień 3 - Pierwsze spotkanie z Bajkałem
Wstajemy bladym świtem, zbieramy rzeczy i zmierzamy ku największemu skarbowi tej części Rosji, jakim bez wątpienia jest Bajkał. Bardziej konkretnie - udajemy się na wyspę Olchon, której to przypada miano największej na Jeziorze Bajkał. Na wyspie będziemy podziwiać reliktowe stepy oraz piękną tajgę. Znajduje się tu też tajemnicze miejsce odwiedzane niegdyś przez miejscowych wyznawców szamanizmu - Szamańska Góra. Koniecznie będziemy musieli się tam udać. Nocujemy na wyspie.
-
d
Dzień 4 - Na północnej stronie wyspy
Po śniadaniu skierujemy się na północ wyspy. Po drodze wstąpimy do wioski Piesczanaja. Owa wieś znana jest ze "śpiewających wydm" - gdy zmienia się temperatura powietrza piasek wydaje ponoć ciekawe dźwięki. Następnie zatrzymamy się niedaleko Chaboj - półwyspu z niezwykle stromym brzegiem. Nie będziemy podchodzić za blisko, ale widoki i tak będą wspaniałe. Zobaczymy też tak zwane "Okno Duchów". Po wyprawie wracamy do naszej bazy.
-
e
Dzień 5 - Wycieczka dookoła wyspy
Tego dnia czeka nas pełna emocji wyprawa. Nie będziemy poruszać się po lądzie - okrążymy wyspę bieżąc po lodzie. To będzie coś naprawdę emocjonującego. Brzmi odrobinę groźnie, ale spokojnie nie ma się czym martwić, to w pełni bezpieczna podróż. Wyprawimy się też na drugi brzeg tego wspaniałego jeziora. Po powrocie chwila wytchnienia i czas wolny.
-
f
Dzień 6 - Po lodzie przez Bajkał
Kolejna przeprawa lodową ścieżką - tym razem zmierzać będziemy w stronę Archipelagu Uszkanii. Jeżeli dopisze nam szczęście na naszej drodze będziemy mieli możliwość spotkać żyjące w okolicy słodkowodne foki nerpy. Po drodze mijać będziemy miejsca, gdzie natura dała popis swoich artystycznych umiejętności - tutejsza "lodowa architektura" przyprawi nas o dreszcz zachwytu. Nocować będziemy na półwyspie Święty Nos.
-
g
Dzień 7 - No i wracamy
Rankiem jedziemy do Irkucka, a stąd już czeka nas lot do Polski.
Wyjazd integracyjny Jezioro Bajkał
Bajkał zimą to propozycja dla wszystkich, którzy nie boją się zmierzyć z surową naturą Syberii. Wyruszymy do największego jeziora na świecie w okresie, gdy wody zbiornika zamieniają się w lód, a całe otoczenia pokryte jest warstwą puszystego śniegu.
Wspaniałe widoki, niesamowite wędrówki jeziorem, po lodzie i mistyczne miejsca - to wszystko znajdzie się w planie naszej podróży. Ta wyprawa jest propozycją dla prawdziwych śmiałków. Polecamy szczególnie tym, którzy nie boją się niskich temperatur i ze sportem i ruchem są za pan brat. Przed wyjazdem sprawdźcie też, czy zabraliście ciepłe swetry, grube kurtki i porządne buty.
Na wyspę dostaniemy się się busem, jednak czeka nas też kawałek drogi zamarzniętym lodem. Będziemy musieli w ten sposób pokonać przesmyk zwany Olchońskimi Wrotami - jest to pas oddzielający wyspę od lądu.
Jezioro Bajkał położone jest w południowo-wschodniej Syberii, liczy aż 3,15 milionów ha i jest najstarszym i najgłębszym jeziorem na globie. Bajkał ma już na karku 25 mln lat! Co ciekawe jezioro zawiera w sobie 20% całkowitej światowej rezerwy wód słodkich. Bajkał charekteryzuje się niezwykle bogatą bioróżnorodnością, niespotykaną nigdzie indziej. Znaleźć tu można wiele gatunków zwierząt, które nie występują w żadnym innym miejscu na świecie. Wśród tych zwierząt znajduje się wyjątkowa foka nerpa.
Przez większość wyprawy okupować będziemy największą wyspę na Bajkale - Olchon. To będzie nasza baza wypadowa. Wyspę zamieszkuje około 1500 mieszkańców, głównie Buriatów. Powierzchnia wyspy jest górzysta, a najwyższy szczyt mierzy 1274 m n.p.m. Brzegi północno-wschodnie są bardzo urwiste, położone na wysokości kilkuset metrów. Wyspę budują skały górnego archaiku, w tym marmury, granitognejsy i migmatyty.
Będąc nad Bajkałem trzeba koniecznie spróbować kilku charakterystycznych dla tego miejsca przysmaków. Nigdzie indziej nie będziemy mieli okazji spróbować chociażby omula, czyli występujacej jedynie tutaj ryby, która spokrewniona jest z pysznym łososiem. Ta wspaniale smakująca ryba jest przyrządzana na wiele sposobów. Poczynając od solonego z cebulką i olejem, wędzonego, podwędzanego, smażonego, a kończąc na pieczonym nad ogniskiem. Nie można również zapomnieć o ciekawej i oryginalnej kuchni buriackiej. Koniecznie trzeba będzie spróbować wyśmienitych pierogów z mięsnym farszem zwanych pozami. Poza tym nasze kubki smakowe zwariują ze szczęścia, gdy uraczymy je zupą lagman - skłądającą się z makaronu warzyw i porządnej porcji pysznego mięsa.
Jeżeli już mowa o Buriatach i ich świetnej kuchni, to właśnie z nimi będziemy obcować przez większą część naszej podróży. Buriaci to naród mongolski, który liczy około 500 tysięcy osób. Posługują się oni językiem buriackim, należącym do grupy mongolskiej języków ałtajskich, rozpowszechniony wśród nich jest także język mongolski i rosyjski. Przed 1931 rokiem używali pisma mongolskiego, natomiast w latach 1931-1939 alfabetu łacińskiego. Później wprowadzono cyrylicę. Do XIX wieku Buriaci wiedli koczowniczy tryb życia, później jednak zdecydowali się osiąść w jednym miejscu i skończyć z wędrówką.
Co ciekawe zachodni Buriaci wyznają szamanizm. Pozostali, mieszkający w Kraju Zabajkalskim wyznają lamaizm, a niewielka ich część - prawosławie.
położenie: Rosja rozciąga się od wschodniej Europy poprzez północną część Azji po Ocean Spokojny. Federacja Rosyjska jest największym państwem na świecie pod względem powierzchni. Rosja graniczy z Norwegią, Finlandią, Estonią, Łotwą, Białorusią, Ukrainą, Gruzją, Azerbejdżanem, Kazachstanem, Chinami, Mongolią, Koreą Północną oraz Litwą. Graniczy także z kilkoma państwami poprzez Morze Bałtyckie, Morze Czarne, Morze Kaspijskie, Morze Ochockie z Japonią oraz poprzez Morze Beringa (Cieśnina Beringa) z USA.
stolica: Moskwa
powierzchnia: 17 075 400 km2
ludność: ok. 143 mln mieszkańców
waluta: rubel rosyjski
język: rosyjski
strefa czasowa: UTC +3 do +12
religia: prawosławie
wiza: potrzebna wiza i paszport
szczepienia: zalecane – błonica, tężec, japońskie zapalenie mózgu, polio, wścieklizna, WZW A, WZW B
Ambasada Rzeczupospolitej Polskiej w Federcji Rosyjskiej
Rosja, Moskwa. Klimaszkina 4, 115127
Tel.: +7495 2311500 Tel. dyżurny: + 7916 6989941
Faks: +7495 2311515
moskwa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.moskwa.msz.gov.pl
Telefon dyżurny po godzinach pracy placówki: +7916 6989941
Alternatywne wyprawy
- Brak ofert spejniających podane kryteria.