Rumunia
Sprawdź ceny motywacyjnych wycieczek integracyjnych dla firm. Zapewniamy aktywny wypoczynek dla każdego!
Polecane podróże
-
Floryda & Bahamy - cruiserem i kamperem
-
Rumunia - wyprawa na skuterach śnieżnych
-
Bali - zaczarowana wyspa
-
Argentyna - boskie Buenos Aires
-
Wyspy Zielonego Przylądka
-
Samochodami Tesla po Norwegii - wyjazdy firmowy
-
Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni
-
Z Polski do Gruzji w 10 dni - wyprawa one way na BMW F800GS
-
Słoneczna Kuba na wyciągnięcie ręki
-
Sardynia - Korsyka rejs wzdłuż Szmaragdowego Wybrzeża
Rumunia przede wszystkim kojarzy się z Transylwanią – krainą legendarnego przerażającego hrabiego Drakuli. Największym magnesem jest Sighisoara, czyli średniowieczne miasteczko, w którym urodził się Drakula oraz miejscowość Penari, w którym znajdują się ruiny zamku należącego do hrabiego.
Warto odwiedzić również miasto Konstanca, które leży na wybrzeżu Morza Czarnego, a jego historia sięga 2500 lat wstecz. Miasto jest obecnie największym portem morskim Rumunii. Konstanca została założona w VI wieku przed naszą erą przez greckich osadników z Miletos. Oprócz funkcji ekonomicznej, jaką spełnia to miasto, jest również chętnie odwiedzanym kurortem. W mieście możemy zobaczyć pozostałości rzymskich łaźni wraz z ciekawymi mozaikami, Wielki Meczet z ogromnym perskim dywanem i 50-metrowym minaretem oraz Kasyno. W okolicy Konstancy warto też zobaczyć ruiny greckiego miasta Histria, najstarszej osady greckiej w Rumunii. Znajdują się tam również pozostałości Świątyni Zeusa, Afrodyty, łaźni i innych publicznych budynków. Niedaleko znajduje się też jezioro Sinoe, które jest miejscem godnym polecenia szczególnie dla miłośników obserwowania ptaków, gdyż znajduje się ich tam aż 267 gatunków.
Najstarszym i największym resortem nad Morzem Czarnym jest Mamaia. Resort położony jest niedaleko Konstancy. Plaża ma 8km długości, przy czym jest dość wąska. Inne znane kurorty nad Morzem Czarnem to Mangalia, Cernavoda, Ovidia, Neptun, Jupiter.
Kolejnym przystankiem w podróży do Rumunii jest Braszów. Miasto położone jest w centrum kraju i zostało założone w 1211 roku przez Krzyżaków. Jest to jedno z częściej odwiedzanych miast Rumunii. Zawdzięcza to m.in. interesującemu połączeniu architektury gotyckiej, barokowej i renesansowej. Jednym z ciekawszych zabytków miasta jest Czarny Kościół. Jest on piękną gotycką budowlą, górującą nad miastem. Swą nazwę zawdzięcza wielkiemu pożarowi w 1689 roku, po którym ściany kościoła od płomieni zmieniły kolor na czarny. We wnętrzu możemy podziwiać witraże, balkony, tureckie dywany i ogromne organy. Warto zobaczyć też fortyfikacje Braszowa, które zostały postawione między 1400 a 1650 rokiem i do tej pory robią imponujące wrażenie. Niedaleko Braszowa warto też odwiedzić Zamek Bran oraz skorzystać z oferty kurortu narciarskiego Poiana Brasov.
W północnej części kraju znajduje się miasto Sybin, które w epoce komunizmu przeżywało okres świetności. W architekturze dominuje tam gotyk – wąskie uliczki i strzeliste wieże, aczkolwiek możemy tam odnaleźć też elementy renesansu, secesji i baroku. Centrum miasta tworzą dwa place Duży i Mały, który stanowią swego rodzaju podwójny rynek. Chętnie odwiedzanym miejscem w mieście jest również pałac Brukenthala, w którym znajduje się również najstarsze rumuńskie muzeum sztuki. Godnymi uwagi są również fortyfikacje miasta, składające się z 39 wieżyczek obronnych i 4 bram.
Rumunia to kraj wielu zamków i fortec. Jedne zdumiewają potęgą i wytrzymałością, drugie zaś zdobieniami. Jednym z popularniejszych zamków jest Zamek Bran, który błędnie był uznawany za zamek hrabiego Drakuli. Kiedyś służył jako rezydencja królewska, a dziś znajduje się w nim muzeum. Zamek ma 60 pokojów, liczne podziemne przejścia oraz zbrojownie. Jednym z najpiękniejszych siedmiogrodzkich zamków jest Zamek Corvinesti, który został zbudowany przez ród Anjou. Kiedyś służył jako warownia, później został przebudowany w przepiękny zamek, którego wnętrze jest dosyć dobrze zachowane. Natomiast Zamek Peles to natomiast perełka niemieckiego renesansu. Ma 160 pokojów z efektywnymi wnętrzami z witrażami, ścianami wyłożonymi skórą i kryształowymi żyrandolami. Zamek ten jest pierwszym zamkiem w Europie całkowicie oświetlanym energią elektryczną (która w dodatku pochodzi z własnych źródeł). Poza zamkami w Rumunii znajdziemy wiele warownych kościołów, z czego należy wyróżnić kościół w wiosce Biertan, wybudowany w stylu późnogotyckim. Organy w kościele składają się z 1290 rur, duże wrażenie robią też wieże otaczające kościół, szczególnie Zegarowa i Dzwonnicza.
Należy również zaznaczyć że w Rumunii znajduje się 12 Parków Narodowych oraz 9 parków natury oraz najbardziej znane pasmo Karpat Południowych czyli Góry Fogarskie oraz Góry Bucegi – najpopularniejsze wśród turystów ze względu na dobry dojazd, dobrze rozwiniętą bazę noclegową oraz z bardzo dobrze oznakowanymi szlakami.
położenie: państwo położone jest w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma dostęp do Morza Czarnego.
stolica: Bukareszt
powierzchnia: 238 391 km2
ludność: ok. 19 mln mieszkańców
waluta: lej
język: rumuński
strefa czasowa: UTC +2 zima, UTC +3 lato
religia: prawosławie
wiza: nie wymagana do 90 dni pobytu/potrzebny paszport i/lub dowód osobisty
szczepienia: zalecane - błonica, tężec, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii
Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252
www.bukareszt.msz.gov.pl