Słowacja
Sprawdź ceny motywacyjnych wycieczek integracyjnych dla firm. Zapewniamy aktywny wypoczynek dla każdego!
Polecane podróże
-
Bali - zaczarowana wyspa
-
Słoneczna Kuba na wyciągnięcie ręki
-
Seszele na pokładzie jachtu
-
Malta - Śródziemnomorska Księżniczka
-
Argentyna - boskie Buenos Aires
-
Dubaj i Abu Dhabi - podróż do magicznych miast
-
Japonia - Kraj Kwitnącej Wiśni
-
Rumunia - wyprawa na skuterach śnieżnych
-
Gruzja nietypowo - wyprawa motocyklowa (8 dni)
-
Wyspy Zielonego Przylądka
Wycieczki na Słowację
Ten graniczący z Polską kraj jest idealnym miejscem dla miłośników zamkowych ruin oraz wysokich Tatr, w których, w przeciwieństwie do tych po polskiej stronie, nie ma tłoku. Przystępne ceny i podobny do naszego język, wiele atrakcji na dosyć niewielkim terenie i smaczne jedzenie oraz bezpieczeństwo to dodatkowe atuty Słowacji jako kraju niezwykle atrakcyjnego turystycznie.
Ciekawe miejsca na Słowacji
Słowacja to przede wszystkim góry i zamki. Z niektórych pozostały tylko ruiny, ale i tak zapierają dech w piersiach, zwłaszcza, gdy można wdrapać się na wieżę, z której rozpościera się widok na okolicę. Takim miejscem jest perła średniowiecznej architektury, czyli Zamek Spiski. Jego mury zaczęły powstawać w XII wieku na wzgórzu, na wysokości 634 m n.p.m. Zamek był administracyjną stolicą Spiszu i obronną twierdzą, dzisiaj wraz z innymi ruinami, które znajdują się w Kotlinie Spiskiej, jest na liście UNESCO. Oprócz oglądania ruin, można zobaczyć także niewielką wystawę historyczną, prezentującą średniowieczną broń.
Komu zamków za mało, może zobaczyć ruiny zamku Devin w Bratysławie. Położone są na skale, w miejscu, w którym rzeka Morawy wpływa do Dunaju. Na zamku znajduje się Muzeum Miasta Bratysławy.
Ponieważ słowackie Tatry przyciągają zarówno letnich piechurów, jak i zimowych narciarzy, zawsze warto zobaczyć Szczyrbskie Jezioro, które znajduje się na wysokości 1346 m n.p.m. To jedno z najpopularniejszych miejsc wędrówek, dlatego w okolicy znaleźć można nocleg w pensjonatach i hotelach, jest także skocznia narciarska. Nie można jednak po jeziorze pływać. Warto jednak podziwiać jego piękno z którejś z ustawionych ławeczek.
Zabytki na Słowacji
Oprócz ruin zamku, Słowacja może poszczycić się dużym i nowoczesnym miastem, jakim jest Bratysława. To jedyne miasto na świecie, które graniczy z dwoma państwami: Austrią i Węgrami. Jest siedzibą władz państwowych i stanowi centrum życia politycznego, gospodarczego, społecznego i kulturalnego. Oprócz atrakcyjnej zabudowy i gwarnego życia, oferuje także dużo atrakcji na poziomie zabytków. Między innymi Katedrę św. Marcina, najważniejszy, ale też największy kościół na Słowacji. Przez 300 lat to tutaj koronowane były najważniejsze głowy węgierskich monarchów. Poza tym jest XIV-wieczna Brama Michalska, czyli jedyna zachowana brama miejska w Bratysławie. Biała brama posiada 51-metrową wieżę z czterema tarczami zegarowymi i cebulastym hełmem. Stojąc pod nią, można dojrzeć na jej szczycie rzeźbę Michała Archanioła, którą stworzono w XVIII wieku.
Ważnym miejscem dla mieszkańców Bratysławy, jak i turystów jest Kościół św. Elżbiety, zwany też Niebieskim kościółkiem, bo taki kolor mają jego zewnętrzne ściany. Ale wyróżnia się też nietypowym kształtem i eliptyczną wieżą o wysokości prawie 37 metrów. Kościół powstał na początku XX wieku. Warto zwrócić uwagę na ciekawe formy ceramiczne, neoromańskie filary z elementami orientalnymi czy mozaikę nad głównym wejściem. A wychodząc z kościoła można podejść do ulicy Grösslingovej, na której znajdują się secesyjne budynki gimnazjum.
Inne zabytki, które trzeba zobaczyć będąc w Bratysławie to:
- Zamek Bratysławski z XIV–XV wiek. To najważniejszy obiekt na starówce oraz jedna z głównych atrakcji Słowacji. Stoi na wzgórzu o wysokości 262 m n.p.m., w pobliżu Dunaju.
- gotycki kościół franciszkański Zwiastowania Pana z 1297 roku;
- barokowy kościół (obecnie cerkiew prawosławna) św. Mikołaja z 1661 roku;
- barokowy kościół Trynitarzy;
- gotycki ratusz;
- Hlavné námestie (rynek) z XVI-wieczną studnią, otoczony zabytkowymi budynkami;
- Uniwersytet Bratysławski
- klasycystyczny pałac prymasowski z 1781 roku;
- barokowy letni pałac arcybiskupi;
- Pałac Grassalkovicha – obecnie siedziba prezydenta Słowacji;
- eklektyczny Słowacki Teatr Narodowy wybudowany w 1886 roku;
- „Wąski dom”;
- Nový most (Nowy Most);
- Starý most (Stary Most);
- Synagoga z 1926 roku.
Pogoda na Słowacji
Pogoda na Słowacji niewiele różni się od tej na południu naszego kraju. Lata są jednak upalne, a mieszkańcom często dokucza susza. Zimy jednak są bardziej śnieżne. Sezon narciarski trwa od grudnia do marca, a typowe zwiedzanie zabytków dobrze jest rozpocząć wiosną lub jesienią, kiedy upały nie są dokuczliwe i nie ma dużo turystów.
Ile kosztuje wycieczka na Słowację?
Słowacja, dzięki temu, że jest blisko, nie jest krajem drogim i niedostępnym. Pięciodniowy pobyt na Słowacji, ze zwiedzaniem najważniejszych zabytków, kosztuje już od 2000 zł
Słowacja
położenie: państwo śródlądowe w Europie Środkowej. Graniczy z Austrią, Polską, Czechami, Ukrainą oraz Węgrami
stolica: Bratysława
powierzchnia: 49 035 km2
ludność: ok. 5 mln mieszkańców
waluta: euro
język: słowacki
religia: katolicyzm
strefa czasowa: UTC +1 – zima; UTC +2 - lato
wiza: nie potrzebna do 90 dni pobytu; potrzebny paszport/dowód osobisty
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Słowackiej
Słowacja, Bratysława, Hummelova 4, 814 91
Tel.: +421 2 59490211 Tel. dyżurny: +42 911133853
bratyslawa.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bratyslawa.msz.gov.pl