Objazdówka
Podróżujemy z miejsca na miejsce, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. W krótkim czasie poznajemy "esencję" danego rejonu.
Indonezja, Sulawesi - czyli wyspa w kształcie skorpiona
Sulawesi jest trzecią co do wielkości wyspą Indonezji. Składająca się z czterech półwyspów, które oddzielone są głęboko wcinającymi się zatokami wyspa swoim kształtem przypomina skorpiona. Porośnięta lasami deszczowymi, usłana wulkanami, z dostępem do morza pełnego raf koralowych stanowi miejsce idealne na wypoczynek i przeżycie niezwykłej tropikalnej przygody.
- Rekomendowane terminy
- sty30° 23°
- lut31° 24°
- mar31° 24°
- kwi32° 24°
- maj32° 24°
- cze32° 23°
- lip32° 23°
- sie32° 23°
- wrz33° 23°
- paź33° 24°
- lis32° 24°
- gru32° 24°
-
a
Dzień 1 - Ostatnie chwile w Polsce
Wylatujemy z lotniska w Warszawie. Zanim dotrzemy do serca wyspy, czeka nas przystanek w Dżakarcie - skąd dostaniemy się do Makassar.
-
b
Dzień 2 - Piękny Makassar wita
Po przylocie zmierzamy do hotelu, by odpocząć po podróży i przygotować się do eksploracji wyspy. Na miejscu rozkoszować się będziemy powitalnym poczęstunkiem.
-
c
Dzień 3 - Podróż ulicami miasta
Śniadanie i zbiórka - to na początek. Wyruszamy do centrum miasta, gdzie na samym początku zwiedzimy Fort Rotterdam, którego powstanie datuje się na XVI wiek. Kolejnym punktem będzie zwiedzenie dzielnicy chińskiej i wizyta na targu rybnym. Po obiedzie kierujemy się do górskiego regionu Tana Toraja do miejscowości Rantapao.Region ten jest atrakcyjny ze względu na swoją niepowtarzalną architekturę. Ponadto dowiemy się więcej na temat tutejszych zwyczajów pochówku, które są niezwykle barwne i huczne. W Rantapao czeka nas jeszcze kolacja i nocleg.
-
d
Dzień 4 - Wizyta w wiosce Torajów
Z samego rana czeka nas obfite śniadanie. Tego dnia wyruszamy w teren. Zobaczymy niesamowite prastare grobowce, które wykuto w wapiennych klifach w Lemo oraz Londa. Lud Toraja słynie z dość niezwykłych tradycji grzebania zmarłych, które polegały na składaniu ciał w jaskiniach, gdzie następnie ulegały naturalnej mumifikacji. Przemierzany przez nas region słynie ze wspaniałych krajobrazów, o czym przekonamy się wędrując do wiosek Kete Kesuk i Palawa. Tutaj zjemy obiad. Warto będzie trochę dłużej przyjrzeć się zabudowie tych miejscowości, a jest na co popatrzeć. Wieczorem wracamy do hotelu, gdzie czeka na nas kolacja.
-
e
Dzień 5 - Trekking Doliną Maling
Przygotujcie wygodne buty, bo czeka nas dzisiaj intensywny marsz. Po śniadaniu przenosimy się do wioski Salu, gdzie zacznie się nasza piesza wycieczka wzdłuż Doliny Maling. Po drodze zobaczymy tarasy ryżowe, pomniejsze wioski oraz duże plantacje owoców i kawy. Warto tu wspomnieć iż wyspa znana jest z produkcji kawy - Arabiki Toraja - rośnie na dużych wysokościach. Obiad zjemy napawając się w międzyczasie malowniczymi widokami. Późnym popołudniem wracamy do hotelu. Zanim rozejdziemy się do łóżek zjemy jeszcze kolację.
-
f
Dzień 6 - Rafting pełen emocji
Po śniadaniu musimy dotrzeć do rzeki, gdzie czeka nas duża dawka adrenaliny. Czy płynęliście kiedyś na tratwie? Jeżeli nie, to tego dnia będziecie mieli ku temu okazję. Jeszcze nie tak dawno sport ten był dostępny jedynie dla garstki zapaleńców. Obecnie dzięki doskonale wyszkolonym instruktorom i nowoczesnemu sprzętowi dostępny jest prawie dla wszystkich. W trakcie spływu nadzorowanego przez opiekunów podziwiać będziemy okoliczną faunę i florę. Może spotkamy po drodze jakąś gadatliwą papugę. Po tej wspaniałej przygodzie szykujemy się do pożegnalnej kolacji. Ostatnia noc w hotelu przed wylotem następnego dnia.
-
g
Dzień 7 - Koniec wspaniałej podróży
Po śniadaniu pakujemy walizki i wyruszamy w podróż powrotną. Z Rantepao zmierzamy do Makassar, a kolejny przystanek to Dżakarta. Emocje po fantastycznej przygodzie jeszcze nie ostygły, więc podróż szybko nam zleci.
-
h
Dzień 8 - Lądujemy w Polsce
Po udanym pobycie lądujemy w Polsce.
Wyjazd integracyjny Indonezja - Sulawesi
Sulawesi - czyli inaczej Celebes to jedna z wysp wchodzących w skład Indonezji, położona na Oceanie Spokojnym, która wchodzi w skład Malajskiego Archipelagu i Wielkich Wysp Sundajskich. Spoglądając na mapę można dopatrzeć się w kształcie wyspy - ukrytej sylwetki skorpiona.
Z powierzchnią równą 174 600 km² znajduje się na 11. miejscu listy największych wysp świata. Wyspa ta nie ma nizin przybrzeżnych. Wyspę opływają morza: Flores, Banda, Moluckie, Celebes. Terytorium Celebes jest górzyste, występują liczne wulkany – zarówno aktywne jak i wygasłe. Najwyższym z nich jest Soputan (1827 m n.p.m.). W centrum wyspy znajdują się Góry Molengraffa, z najwyższym szczytem jest Rantekombola 3455 m n.p.m. (według innych źródeł jest nim Rantemario 3478 m n.p.m.). W dolinach śródgórskich i rowach tektonicznych oddzielających poszczególne pasma leżą liczne jeziora. Klimat równikowy wybitnie wilgotny, średnia roczna suma opadów: 2000 mm. Cechuje się nierównomiernym rozkładem opadów w ciągu roku. Wyspa pokryta jest wiecznie zielonymi lasami równikowymi. W kotlinach śródgórskich ukształtowała się formacja przypominajaca sawannę. uprawia się głównie palmę kokosową, ryż, kawę oraz kauczukowiec. Na wyspie eksploatuje się rudy niklu i żelaza oraz szlachetne odmiany drewna.Celebes jest jednym z regionów Indonezji dążących do niepodległości.
Celebes to miejsce idealne dla pasjonatów nurkowania. Podziwiać tu można pionowe ściany raf, jaki i miejsca o łagodnym dnie z przepięknymi formacjami koralowymi i dużą ilością makrożycia. Niezwykle interesującym miejscem, gdzie warto zajrzec jest z pewnością cieśnina Lembeh - prawdziwe królestwo najdziwniejszych stworzeń jakie można spotkać pod wodą. Nie tylko zapaleni miłośnicy nurkowania znajdą więc coś dla siebie, w prawdziwym raju będą też pasjonaci piękna dzikiej i urozmaiconej przyrody. Te rafy koralowe przyprawiają o zawrót głowy!
Pierwszym miastem na naszej trasie bedzie Makassar ze względu na to, że jest głównym węzłem komunikacyjnym. Makassar położone jest na zachodnim wybrzeżu wyspy Celebes. Jest ośrodkiem administracyjnym prowincji Celebes Południowy, jednym z głównych portów morskich (eksport kopry, kawy, rotangu, drewna, kauczuku) i miast kraju, liczy około 1,3 mln mieszkańców. W mieście zlokalizowany jest przemysł stoczniowy, spożywczy, włókienniczy, metalowy. Rozwinięte jest rzemiosło artystyczne, są to głównie wyroby ze srebra. Ma międzynarodowy port lotniczy i uniwersytet - Hasanuddin University założony w 1956 roku. W mieście znajduje się wielki meczet oraz mauzoleum księcia jawajskiego Diponegoro. Już w XIV wieku był to ważny port, znany Chińczykom. W 1512 roku dotarli tu Portugalczycy, którzy wkrótce opanowali i zasiedlili to miejsce. W 1607 r. powstała tu faktoria holenderskiej Kompanii Wschodnioindyjskiej. Holendrzy zdobyli miasto w 1667 roku. W roku 1848 Makassar stał się wolnym portem. W latach 1946-1949 był stolicą postholednerskiej Indonezji Wschodniej. Od 1949 r. należy do Indonezji.
Podczas podróży odwiedzimy wioskę Torajów i podpatrzymy ich pradawną tradycję pochówku. Tana Toraja to górzysty region w centralnej części wyspy Sulawesi, słynący z pięknych krajobrazów, ciekawej architektury, a przede wszystkim niezwykłych tradycji pogrzebowych zamieszkującego go ludu Toraja. To najchętniej odwiedzane przez turystów miejsce na Sulawesi i jedno z najbardziej znanych w całej Indonezji. Mieszkańcy Tana Toraja (Torajowie) posługują się językiem toraja z rodziny austronezyjskiej. Ich tradycyjną religią były dawniej wierzenia animistyczne, współcześnie Torajowie wyznają jednak w większości protestantyzm. Podstawą gospodarki jest uprawa ryżu, rybołówstwo i myślistwo. Wyroby rzemieślnicze oraz domy Torajów cechuje bogactwo zdobień geometrycznych. Torajowie uważają, że najważniejszym wydarzeniem w życiu człowieka jest jego pogrzeb. Dlatego musi on być celebrowany z odpowiednim rozmachem i w gronie całej, nawet najdalszej rodziny oraz sąsiadów.
Arabica Toraja - ta niezwykle aromatyczna kawa rośnie na dużych wysokościach na wyspie Sulawesi, w centralnym punkcie archipelagu malajskiego w Indonezji. Kalossi to miasteczko w środkowym Sulawesi, zaś Toraja to nazwa górzystego rejonu, na którym jest zlokalizowana. Kawa z Sulawesi charakteryzuje się bogactwem smaku i aromatu. Mający okazję pić tę kawę doceniają ja za pełną cielistość, świeży charakter oraz niską kwaskowatoś. Smakosze docenią jej niezwykły aromat przypominający podobno suszone owoce, a zwłaszcza śliwki. Doskonale nadaje się do picia jako kawa jednorodna, ale dodana do mieszanki świetnie podnosi jej aromat i smak. Arabica Kalossi Sulawesi to kawa mocna, wyrazista i intensywna, a mimo to w ogóle nie jest kwaśna ani gorzka. Historia upraw arabica toraja na wyspach Indonezji sięga XVIII wieku i związana jest z kolonialną działalnością holenderskich Indii Wschodnich.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
Indonezja, Dżakarta, Jl. Rasuna Said Kav X Blok IV/3, 12950
Tel.: +62 21 2525938 Tel. dyżurny: +62 815 109 001 80 Faks: +62 21 2525958