City Tour
Wyjazdy, których głównym celem jest zwiedzania miasta. Najczęściej są to jakieś stolice krajów lub po prostu miasta słynące ze swoich atrakcji turystycznych.
Gruzja, Batumi – nad wodami Morza Czarnego
"Batumi, ech Batumi ! " - Malowniczo położona miejscowość kusi swoim urokiem i nie pozwala o sobie zapomnieć, tym którzy choć raz już tutaj byli.
- Rekomendowane terminy
- sty6° -3°
- lut7° -2°
- mar11° 1°
- kwi18° 6°
- maj24° 11°
- cze28° 15°
- lip31° 19°
- sie31° 18°
- wrz26° 14°
- paź19° 8°
- lis12° 3°
- gru7° -1°
-
a
Dzień 1 – Gruzja już na nas czeka
Lecimy z Warszawy do Kutaisi, skąd przemieścimy się do hotelu w Batumi. Zakwaterowanie, powitalny poczęstunek, a po odpoczynku zapoznanie się z miejscowością.
-
b
Dzień 2 – Zapoznanie z Batumi
Śniadanie, zbiórka i marsz do zwiedzania. Na pierwszy ogień idzie twierdza Gonio, uznawana za jeden najstarszych zabytków w okolicy. Najstarsze zapiski odnoszące się do tego miejsca znajdują się u Pliniusza Sekundusa (pierwsze stulecie naszej ery). W II wieku było to dobrze umocnione rzymskie miasto ówczesnej kolonii Kolchidy, po czym znalazło się pod wpływami bizantyjskimi. W XIV w. nazwę "Gonio" po raz pierwszy wzmiankował Michel Panaretos. W 1547 r. forteca została zdobyta przez Turków osmańskich, którzy utrzymywali ją do 1878 r, kiedy to na podstawie traktatu w San Stefano, Adżaria stała się częścią Rosyjskiego Imperium.Legenda głosi, że na terenie fortecy znajduje się grób świętego Macieja, jednego z dwunastu apostołów. Rząd gruziński zabrania jednak prowadzenia wykopalisk w pobliżu cmentarza. Archeologiczne prace przeprowadzone w pobliżu fundamentów fortecy, dotyczą głównie czasów rzymskich. Po zwiedzaniu relaks nad morzem. Ciepła i krystalicznie ciepła woda zdecydowanie zachęca do kąpieli. Dodatkowo wspaniałe widoki wprawiają w stan błogości. Następnie kolacja i powrót do hotelu.
-
c
Dzień 3 – Szlakiem zabytków
Ten dzień poświęcony będzie na zwiedzanie architektury miasta. Zobaczymy między innymi Plac Europejski, Plac Piazza, Kolumnady, Rzeźba Ali i Nino oraz wznoszące się niedaleko Koło Młyńskie. Po obiedzie wybierzemy się Promenadę Nadmorską a tam wsiądziemy na rowery, by podziwiać wyjątkowe widoki. Na kolacji spróbujemy Chaczapuri, Chinkali i Phali. Po posiłku wieczorny relaks nad wodą z lampką wina.
-
d
Dzień 4 – Pola herbaciane
Tego dnia wybierzemy się do Ogrodu Botanicznego Batumi, gdzie znajduje się wiele wspaniałych i rzadkich gatunków roślin. Będzie też można znaleźć rozciągające się, znane z piosenki Filipinek, pola herbaciane. Wieczorem zjemy kolację w gruzińskiej restauracji, która została zbudowana na kształt średniowiecznego zamku. Na miejscu istna uczta dla wszystkich zmysłów. Smakowite jedzenie, wyśmienite wino, a na dokładkę pokaz tańców gruzińskich i śpiewane na żywo pieśni gruzińskich.
-
e
Dzień 5 – Było pięknie
Niestety nadszedł czas pożegnania z uroczym Batumi. Z pewnością pozostanie na długo w naszej pamięci. Wracamy do Polski.
Wyjazd integracyjny Gruzja, Batumi
Malowniczo położona miejscowość kusi swoim urokiem i nie pozwala o sobie zapomnieć, tym którzy choć raz już tutaj byli. Mowa o Batumi, niezwykle klimatycznym i pełnym atrakcji mieście, o którym mówi się, że jest prawdziwą perłą turystyczną kraju. "Batumi, ech Batumi" - tymi słowami zaczyna się refren piosenki słynnego zespołu Filipinki, z której wynurza się obraz Batumi jako niedoścignionego raju na ziemi.
Gruzja każdego roku przyciąga całe rzesze turystów pragnących oderwać się od miastowego zgiełku i tłumów. Jest miejscem idealnym do obcowania z przyrodą i podziwiania dzikiej natury. Teren w większej części górzysty. Północna granica państwa przebiega wzdłuż Pasma Głównego Wielkiego Kaukazu. Ale oprócz gór Gruzja oferuje nam także piękne plaże i relaks nad brzegiem Morza Czarnego. Celem naszej wyprawy będzie trzecie co do wielkości miasto Gruzji – Batumi.
Batumi jest dobrze znanym ośrodkiem wypoczynkowym z atrakcyjnie zagospodarowanym pasem nadmorskim, gdzie znajduje się promenada, restauracje i sala koncertowa. Zobaczymy tu też nieliczne już w tej chwili pola herbaciane. Obowiązkowym punktem wycieczki będą też odwiedziny Ogrodu Botanicznego Batumi, który jest jednym z największych i najbogatszych w różnorodne gatunki ogrodów botanicznych na świecie. Rośliny, które będzie można zobaczyć sprowadzone zostały z najróżniejszych zakątków świata. Do najważniejszych atrakcji miasta należą: turecki meczet z drugiej połowy XIX wieku, dawna eklektyczna zabudowa willowa, Park Przymorski, Ogród Botaniczny, Uniwersytet (leżący bezpośrednio przy plaży nadmorskiej), synagoga, dawny kościół katolicki z początku XX wieku, delfinarium oraz jedno z dwóch obecnie czynnych w Gruzji muzeów Józefa Stalina (w likwidacji). W mieście znajduje się wiele instytucji kulturalnych - Adżarskie Muzeum Krajoznawcze (z działem prezentującym dzieje Adżarii, z działem etnograficznym; w stałej ekspozycji również "Złoty Skarb" - zabytki epoki antycznej), Muzeum Archeologiczne, Galeria Sztuki, teatr dramatyczny, kina. W okresie letnim miejsce licznych festiwali i spotkań o charakterze kulturalnym (m.in. festiwal muzyki klubowej, festiwal filmowy itp.).
Nie zapominajmy też, że Batumi to także, albo i przede wszystkim błogie lenistwo nad wodami Morza Czarnego. A tutejsze kurorty nie ustepują niczym innym znanym kurortom europejskim. Zapraszamy więc na plażę !
Pola herbaciane. Podczas naszej wycieczki odwiedzimy Chakvi, gdzie ostały się nieliczne już niestety pola herbaciane. Legendarne pola herbaciane w Batumi nie są już tak pokaźne jak niegdyś, ale w dalszym ciągu przyciągają turystów. Herbata gruzińska na przestrzeni lat stanowiła luksusowy rarytas. Na chwilę obecną stanowi ona mieszankę herbat wywodzących się z malowniczych terenów krajów wschodnich jak Chiny, a także bogatych rejonów indyjskich. Na polach uprawnych wyprodukowano między innymi odmiany herbaty zwane „Kara-dere”, „Bogatyr” jak i „Zedoban”. W roku 1917 plantacje herbaty gruzińskiej zajmowały 900 hektarów ziemi. Po rewolucji nastały czasy związku radzieckiego, co doprowadziło do masowej produkcji herbaty mającej na celu zaspokojenie indywidualnych potrzeb. Po gwałtownym upadku związku radzieckiego również gruzińskie plantacje chyliły się ku upadkowi.
Gruzińskie wina. Nie od dziś wiadomo, że wina z tego regionu uważane są za prawdziwy rarytas. Mówi się, że Gruzja jest najstarszym regionem winiarskim na świecie. . Wino w Gruzji jest głównym trunkiem przy wznoszeniu toastów. Najdłuższe przemowy mogą trwać kilka minut. Za porządek i przebieg spotkania odpowiada osoba zwana tamada, którą najczęściej jest gospodarz lub najbardziej poważana osoba w grupie. Właściwie pije się pod jego komendę i nie wypada sięgać po kieliszek samodzielnie. Tamada może zainicjować wachtanguri (bruderszaft), który często pije się ze specjalnych pucharów wykonanych z rogu, o pojemności czasami przekraczającej pół litra! Szczególnie polecamy Tsinandali, Saamo, Kakheti, Akhasheni, Kindzmarauli.
Lokalne przysmaki. Wycieczka po Gruzji to także wędrówka szlakiem smaków. Będąc w Gruzji nie można zatem nie spróbować tutejszej kuchni. Każdego dnia będziemy mogli skosztować przeróżnych smakołyków. Do najbardziej popularnych gruzińskich potraw zalicza się:
- chaczapuri - cienkie ciasto nadziewane lekko solonym serem
- mtsvadi czyli szaszłyk - tradycyjnie z jagnięciny
- chinkali - coś w rodzaju pierogów z baraniny z dużą dozą pieprzu
- phali – drobno siekane liście buraków lub szpinaku wymieszane z pastą orzechową, ziarnami granatu i przyprawami.
- kupati (małe pieczone kiełbaski) - nadziewane drobno posiekaną wieprzowiną, wołowiną i baraniną z papryką i berbery
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
stolica: Tbilisi/ siedziba parlamentu Kutaisi, a sądu konstytucyjnego Batumi
powierzchnia: 69 700 km2
ludność: ok.4 mln mieszkańców
waluta: lari
język: gruziński
strefa czasowa: UTC +4
religia: prawosławie
wiza: nie potrzebna wiza do 360 dni pobytu/ potrzebny paszport i/lub dowód (Gruzja jednostronnie wprowadziła możliwość wjazdu na podstawie dowodu osobistego dla obywateli RP)
szczepienia: zalecane – błonica, tężec, polio, wścieklizna, WZW A i B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Gruzji
Gruzja, Tbilisi, Br. Zubalashvili 19, 0108
Tel.: +995 322920398 Tel. dyżurny: +995 599701279
Faks: +995 322920397
tbilisi.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.tbilisi.msz.gov.pl
Alternatywne wyprawy
- Brak ofert spejniających podane kryteria.