Objazdówka
Podróżujemy z miejsca na miejsce, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. W krótkim czasie poznajemy "esencję" danego rejonu.
Birma - podróż do innego świata
Birma jest przez wielu określana jako najpiękniejsze miejsce w całej Azji. Znacząco różni się od otaczających ją krajów. Zdaje się być nietknięta ręką cywilizacji. Podróż do tej zastygłej w czasie krainy będzie znakomitą okazją do refleksji, oderwania się od codzienności, ale także szansą do odkrywania na każdym kroku nowych i fascynujących miejsc. Zamieszkujący te tereny ludzie przywiązani do rodzinnych tradycji zawsze chętnie posłużą pomocą i przywitają nas z życzliwością.
- Rekomendowane terminy
- sty32° 18°
- lut35° 19°
- mar36° 22°
- kwi37° 25°
- maj33° 25°
- cze30° 25°
- lip30° 24°
- sie30° 24°
- wrz30° 24°
- paź32° 24°
- lis32° 22°
- gru32° 19°
-
a
Dzień 1 - Szykujemy się do lotu
Wylatujemy z lotniska w Warszawie do byłej stolicy Birmy - Rangun.
-
b
Dzień 2 - Zapoznanie z Birmą
Po przylocie jedziemy do hotelu, gdzie spędzimy chwilę odpoczywając i posilając się powitalnym poczęstunkiem. Po południu wybierzemy się do miasta. Spacer po centrum miasta, które zbudowane jest w angielskim stylu kolonialnym. Następnie zobaczymy Pagoda Sule - pokrytą 24-karatowym złotem licząca ponad 2000 lat. Według najszerzej obecnie rozpowszechnionej wersji legendy dotyczącej powstania pagody, została ona zbudowana w miejscu zamieszkanym przez nata Sule (zwanego też Sule Bo Bo Gyi). Był on ogrem żywiącym się słoniami, który został nawrócony przez Buddę i przemienił się w nata. Miał on pomóc królowi Okkalapie, braciom Tapussie i Bhalice oraz królowi natów Thagyaminowi w ich poszukiwaniach relikwii przeszłych Buddów, wskazując miejsce, gdzie zostały ukryte na górze Singuttara. Po tym wybierzemy się na obiad. Później zaliczymy wizytę na jednym z największych i zarazem najbardziej kolorowych bazarów w stolicy - Bogyoke (dawniej Scotts). Bazar zamknięty jest podczas świąt państwowych oraz w poniedziałki. Tego dnia wystarczy już atrakcji. Czas odpocząć, zjemy pożywną kolację i nocujemy w hotelu w Rangun.
-
c
Dzień 3 - Dalsze zwiedzanie miasta
Po śniadaniu wybierzemy się do jednego z obowiązkowych punktów wycieczki - najwyższej złotej stupy jaką można spotkać w kraju. Shwedagon, bo o niej mowa to świątynia buddyjska w Rangunie, byłej stolicy Birmy. Wierzy się, iż została wybudowana 2500 lat temu na zlecenie króla Okkalapy. Chociaż w jej nazwie jest słowo "pagoda" to jako budowla sakralna jest typową stupą. Uważana powszechnie za jedno z najświętszych miejsc w kraju, obok Świątyni Mahamuni w Mandalaj oraz Złotej Skały. To, co czyni tę stupę wyjątkową pośród tego rodzaju sakralnych budowli jest to, że zawiera w sobie Sandaw (Włosy z Głowy) Buddy Gotamy - mówi się o 8 włosach. Przechowywane są one razem z niezliczoną ilością skarbów: złota i kosztowności wewnątrz stupy. Zobaczymy także posąg leżącego Buddy Chauk Htat Gyi oraz królewską barkę Karaweik Hall. Posąg leżącego Buddy Chauk Htat Gyibuilt zbudowano w 1966 i zastąpiono nim zniszczony już posąg z 1907 roku, który zbudował Sir Hpo Thar. W międzyczasie zjemy obiad. Na koniec wizyta w Garden City szlakiem kolejnych wspaniałych sakralnych budowli buddyjskich oraz niesamowitej przyrody. Wieczorem wracamy do hotelu, gdzie zjemy kolację.
-
d
Dzień 4 - Wzbijemy się w przestworza, czyli lot balonem
Wstajemy bardzo wcześnie, jemy śniadanie i pędzimy na przelot do Bagan - zaledwie godzina samolotem. Czeka nas tutaj nie lada atrakcja. Po zakwaterowaniu w hotelu zabieramy się za zwiedzanie, ale w dość nietypowy sposób, bo zobaczymy miasto z góry. Niesamowitych wrażeń dostarczy nam podróż balonem nad Began, podczas której zobaczymy panoramę miasta usianą licznymi świątyniami i pagodami (wysokie wieże, służące do przechowywania relikwii). Po locie zjemy obiad i ruszamy dalej. Czeka nas jeszcze wspinaczka na szczyt wulkanu - Górę Popa. Znajdziemy tam poświęcone bóstwom Nats sanktuarium. Aby się tam dostać trzeba pokonać niemal 800 schodów więc przygotujcie nogi na spory wysiłek. Po zejściu wracamy do hotelu. Wieczorem pyszna kolacja - kuchnia hinduska rozpieści wasze zmysły.
-
e
Dzień 5 - Szlakiem świątyń
Rano szybkie śniadanie i w drogę. Świątynie i pagody w Began składają się na rozległy kompleks, który wpisany został na listę Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO. Było to starożytne miasto i księstwo słynące z wielkiej liczby buddyjskich pagód (524), świątyń (911), klasztorów (415) i 380 innych obiektów. Położone w środkowej Birmie, w Prowincji Mandalaj, nad rzeką Irawadi. W latach 1044-1287 miasto było stolicą Pierwszego Imperium Birmańskiego-Królestwa Paganu. Obecnie pozostałości miasta tworzą Strefę Archeologiczną, która obejmuje kilka miejscowości na obszarze długości 13 km i szerokości 8 km. Jak można się domyślić, będzie to obowiązkowy punkt naszej wyprawy. Zobaczymy między innymi: Pagodę Shwezignon z XI wieku, Świątynię Ananda, Świątynię Manuha oraz Świątynię Myinkabar Gubyaukkyi. Po południu zrobimy sobie postój nad rzeką i podziwiając widoki rozkoszować się będziemy pożywnym obiadem. Nocleg i kolacja w Began.
-
f
Dzień 6 - W cieniu Złotego Pałacu
Wstajemy wcześnie rano i po śniadaniu ruszamy w drogę do Mandalaj, gdzie zwiedzimy Pagodę Mahamuni oraz Shwe Nan Daw Kyaung, czyli Złoty Pałac - zbudowany z drewna. Piękne mury pałacowe, bramy miejskie z wieńczącymi je drewnianymi pawilonami oraz otaczająca fosa, które odbudowano wykorzystując robotników przymusowych, składają się ciągle na wspaniały widok Pałacu Królewskiego, "Mya-nan-san-kyaw Shwenandaw". Na terenie kompleksu pałacowego znajdują się model pałacu, wieża Nanmyint-saung oraz Muzeum Kultury. Następnie Pagoda Kuthodaw - zwana jako największa księga świata - znajduje się w niej 729 marmurowych płyt z wyrytymi inskrypcjami buddyjskimi. W przerwie w zwiedzaniu zjemy obiad. Tego dnia zaliczymy także rejs rzeką Ayeyarwaddy. Dopłyniemy di Mingus, a tam zobaczymy monumentalny dzwon ważący 90 ton. Wracamy wodną trasą do Mandalaj, gdzie zanocujemy i zjemy kolację.
-
g
Dzień 7 - Koniec wycieczki
Z Mandalaj lecimy do Rangun (godzinny lot) a stąd już do Polski z jedną przesiadką po drodze.
-
h
Dzień 8 - Przylot do Warszawy
Wyjazd integracyjny Birma
Birma to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Występuje tu klimat zwrotnikowy, monsunowy wilgotny, dlatego też najlepiej nie wybierać się tu w okresie od lipca do września, kiedy liczne opady utrudniają przemieszczanie sie po kraju. Aktualną stolicą Mjanmy jest Naypyidaw.
Birma to naprawdę inny świat, nie przypomina żadnego innego kraju w Azji Południowo- Wschodniej. Państwem rządzi twardą ręką wojskowa junta, co spowodowało, że znalazło się ono w izolzacji od sąsiednich, prężnie rozwijających się krajów Azji, jak chociażby Tajlandia. Birma wygląda jakby czas zatrzymał się tu kilkadziesiąt lat temu. Nie ma tu firmowych sklepów znanych marek, salonów samochodowych, supermarektów ani autostrad. Ale dla wielu prawdziwych podróżników to położenie na względnie turystystycznym uboczu może być tylko zaletą.
Pierwszym przystankiem na naszej trasie będzie miasto Rangun, które w latach 1886 - 2005 było stolicą kraju. Rangun położony jest w Dolnej Birmie, w miejscu połączenia rzek Yangon i Pegu. Obecnie jest centrum gospodarczym i kulturalnym Birmy. Znajduje się tutaj międzynarodowy port lotniczy - Mingaladon, główny port morski kraju, Uniwersytet założony w 1920 oraz inne wyższe uczelnie. Ponadto znajdziemy tutaj też Instytut Buddyjski i Bibliotekę Narodową. W 1755 roku król Alaungpaya nadał mońskiemu miastu Dagon nową nazwę Yangon. Powstała ona z połączenia dwóch słów: yan i koun, oznaczających odpowiednio "wrogowie" i "uciekli". Nazwa ta jest też tłumaczona jako „koniec walki/wojny”. Po zajęciu Birmy przez Brytyjczyków upowszechniła się angielska forma Rangoon, która została zapożyczona także do innych języków zachodnich. W 1989 roku junta wojskowa przyjęła angielski zapis nazwy Yangon zamiast dotychczasowej formy Rangoon, bardziej zbliżony do wymowy birmańskiej
Dalej przemieścimy się do Mandalaj – prowincji Birmy, gdzie zobaczymy największy zachowany dzwon na świecie i kilka innych ciekawych budowli. Ponadto zaliczymy rejs rzeką Ayeyarwaddy. Miasto położone jest w środkowej Mjanmie, nad rzeką Irawadi, ośrodek administracyjny prowincji Mandalaj. Liczba mieszkańców przekracza milion i jest to drugie co do wielkości miasto kraju. Przedmieściem Mandalaj jest Amayabuya. Miasto było stolicą Birmy w latach 1857–1885. Miasto zawdzięcza swoją nazwę pobliskiemu wzgórzu Mandalaj. Prawdopodobnie pochodzi ona od słowa palijskiego, chociaż dokładny źródłosłów nie jest pewny. Pod uwagę brane są między innymi: Mandala (oznaczające okrągłą płaszczyznę), Mandare (oznaczające prawdopodobnie "pomyślną ziemię") lub Mandara - góra z mitologii hinduistycznej.
Zapewne wielu wyda się to niezwykłe, ale w większości domów w Birmie znajdziemy niełuskany kokos przyozdobiony turbanem z czerwonej tkaniny tzw. gaung baung, który jest specjalnym miejscem przeznaczonym dla duchów. Kokos zajmuje centralne miejsce w domu. Oprócz tego w każdej miejscowości znajdują się też tak zwane ywa saung nat, czyli świątynie przeznaczone dla Duchów Strażników Wiosek – Nat Sin. Duchów, w które wierzą Birmańczycy jest zdecydowanie bardzo dużo. Szczególnie licznie pojawiają się na wsiach, gdzie zachowała się dawna tradycja. Wierzy się między innymi w duchy gór nazywane Taung Saung Nats oraz duchy lasu – Saung Nats. Mieszkańcy Birmy wierzą również, że każde drzewo zamieszkiwane jest przez ducha zwanego - Yokkazo.
Ciekawą rzeczą jest fakt, że w Birmie tydzień ma 8 dni (jest to zgodne z astronomią wywodzącą się z tradycji). Nie ma to jednak wpływu na kalendarz, gdyż ósmy dzień to środa wieczór zwany Yarhu. Jednak Yarhu nie jest uważany za istotny dzień w tygodniu i nie jest oznaczany w kalendarzu. Podział ten wynika ze względu na kształt buddyjskich pagód, w którym każdej z ośmiu stron jest przyporządkowany jeden dzień ośmiodniowego tygodnia. Dwie ze stron przypadają na środę. Jedna na poranek i popołudnie, a druga, właśnie Yarhu, na wieczór. Niedziela jest uznawana za pierwszy dzień tygodnia. Yarhu to piąty dzień.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położenie: Birma (Myanmar albo Mjanma) to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem i Bangladeszem.
stolica: Naypyidaw
powierzchnia: 678 500km2
ludność: ok 62,5 mln mieszkańców
waluta: kiat
język: birmański
religia: buddyzm
strefa czasowa: UTC +6:30
wiza: wymagana wiza oraz paszport
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, polio, WZW A i WZW B
ambasada: brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B,
Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367-9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618
Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl
Alternatywne wyprawy
- Brak ofert spejniających podane kryteria.