City Tour
Wyjazdy, których głównym celem jest zwiedzania miasta. Najczęściej są to jakieś stolice krajów lub po prostu miasta słynące ze swoich atrakcji turystycznych.
Birma - odkryjmy skarby dzikiej krainy
Zachwycająca dzika przyroda, zwyczaje tutejszych plemion, świątynie, tajemnicze jaskinie i spokojne wody rzeki Inle. Zapraszamy do odkrywania wspaniałej Birmy !
- Rekomendowane terminy
- sty32° 18°
- lut35° 19°
- mar36° 22°
- kwi37° 25°
- maj33° 25°
- cze30° 25°
- lip30° 24°
- sie30° 24°
- wrz30° 24°
- paź32° 24°
- lis32° 22°
- gru32° 19°
-
a
Dzień 1 - Ale odlot!
Zbiórka na lotnisku Okęcie w Warszawie. Wylot do Birmy przez dwa porty tranzytowe.
-
b
Dzień 2 - Witamy w Birmie
Przylot do Rangunu w godzinach popołudniowych. Transfer do hotelu, odpoczynek. Spacer po okolicy, możliwość posmakowania lokalnej kuchni. Nocleg i kolacja w Rangunie.
-
c
Dzień 3 - Szlakiem architektury kolonialnej
Po sycącym śniadaniu pakujemy suchy prowiant i ruszamy w drogę. Na celowniku mamy masę ciekawych budowli, które znajdują się w Kalaw. Dalej szykujcie się na trekking malowniczą trasą prowadzącą do wioski zamieszkałej przez plemię Palaung. Po drodze zjemy lekki posiłek. W Pein Ne Bin - bo tak nazywa się wioska - podpatrzymy okolicznych mieszkańców w ich codziennym życiu. To z pewnością będzie bardzo ciekawe doświadczenie. Tego dnia zwiedzimy też jaskinie oraz pobliskie klasztory. Po powrocie do Kalaw, gdzie zjemy obiadokolację i zanocujemy w hotelu.
-
d
Dzień 4 - Przez buddyjski labirynt
Rano śniadanie i wyjazd nad jezioro. Zmierzamy nad Jezioro Inle. Po drodze wiele wspaniałych widoków, będziemy bowiem przejeżdżać bardzo malowniczą trasą. Zanim dotrzemy zatrzymamy się też nad Jeziorem Pindaya i wstąpimy do Shwe U Min, czyli kompleksu jaskiń. Znajdują się tam setki rzeźb przedstawiających Buddę, których rozmieszczenie tworzy swego rodzaju labirynt. Trasa zajmie nam trochę czasu, po drodze zjemy obiad. Gdy już dotrzemy na miejsce zatrzymamy się w hotelu położonym tuż obok jeziora. Wieczorem czas wolny i kolacja.
-
e
Dzień 5 - Rejs po jeziorze Inle
Po śniadaniu wyruszamy z hotelu i kierujemy się nad brzeg rzeki, gdzie czeka na nas łódź. Wodna podróż zajmie nam czas aż do późnego popołudnia - ale spokojnie nie będziemy musieli wiosłować. Na początku łodzią dopłyniemy do klasztoru. Czas na lunch w restauracji na środku jeziora serwującej rybę w stylu Inle pozwoli na delektowanie się pięknem krajobrazu. Po drodze podziwiać będziemy mogli wspaniałe, położone na wodzie wioski. Ludność tych wiosek trudni się między innymi wyrobem jedwabnych szali, wyrobem cygar, czy kowalstwem. W plemieniu Padaung wśród kobiet panuje tradycja wydłużania szyi poprzez zakładanie metalowych obręczy. Być może zdarzyło nam się kiedyś usłyszeć o tym procederze. Na całym globie nazywane są "kobietami żyrafami". Dowiemy się skąd wywodzi się ta tradycja i czemu ma służyć to wydłużanie szyi. Wieczorem powrót do hotelu i kolacja.
-
f
Dzień 6 - Wizyta w Mieście Kwiatów
Pobudka, śniadanie i w drogę! Nasza trasa tego dnia będzie obejmować Indein, wizytę w klasztorze Nge Pe Chaung, fabryce srebra, a na koniec odwiedziny Miasta Kwiatów. Najpierw udamy się stromą krętą drogą w stronę Pyin U Lwin. Jednak zanim tam dotrzemy, odwiedzimy niezwykle malownicze miejsce: wodospad Anisakan. Aby go podziwiać, trzeba zejść stromą ścieżką na dno głębokiej doliny. Widok huczącego wodospadu i turkusowej wody wynagradza jednak wszelki wysiłek. W dalszej części dnia pojedziemy do wspomnianego wcześniej Pyin U Lwin: małego miasteczka wśród wzgórz, gdzie brytyjscy kolonizatorzy mieli swoje letnie rezydencje. Stąd jego potoczna nazwa "Miasto Kwiatów". Najciekawszym miejscem w mieście są ogrody botaniczne Kandawgyi, założone w stylu brytyjskim. Spędzimy w nich czas, zjemy obiad i późnym popołudniem wrócimy do Mandalay. Wieczorem kolacja i nocleg w hotelu w Mandalay.
-
g
Dzień 7 - Jedziemy do stolicy
Wstajemy z samego rana i zjemy pożywne śniadanie. Czeka nas intensywny dzień. Zabieramy rzeczy i zmierzamy w stronę Naypyidaw - stolicy Birmy. oznacza dosłownie ?królewskie miasto słońca?. W Birmie tradycyjnie i od wieków nazwa ?naypyidaw? dodawana była po nazwie stolicy, by podkreślić wyjątkowość danego miejsca. W pierwszym rzędzie odwiedzimy Narodowy Park Ziół. Na terenie parku zebrano kolekcję ponad 20 tysięcy roślin około siedmiuset gatunków pochodzących z terenu całego kraju. Następnie odwiedzimy Park Safari. Park podzielony jest na 3 strefy: część azjatycką, która zajmuje powierzchnię 14,2 ha, część australijską o powierzchni równej 1,43 ha oraz część afrykańską zajmującą 24,14 ha. Żyje tu ponad sto rzadkich gatunków zwierząt. Po tym zjemy obiad, by mieć siły na dalszą część dnia. Zobaczymy jeszcze Ogród Fontann. Pośród zieleni, szumu wody i ogólnej harmonii można spacerować godzinami, a jest gdzie, ponieważ ogród ten ma powierzchnię 165 akrów.Na koniec zobaczymy Pagodę Uppatasanti, która do złudzenia przypomina wspaniałą Pagodę Shwedagon z Yangonu. Nocujemy w hotelu, w stolicy. Wieczorem pożegnalna kolacja.
-
h
Dzień 8 - Pożegnanie z Birmą
Wstajemy wcześnie rano i po śniadaniu z Naypyidaw jedziemy na lotnisko Rangun. Potem przesiadamy się do samolotu i żegnamy się z tym fascynującym krajem.
Wyjazd integracyjny Birma
Kalaw - miejscowość położona w samym sercu Birmy, będzie najlepszym miejscem wypadowym do okolicznych wiosek i górskich szlaków. Poznamy trudy codziennego życia lokalnych plemion zamieszkujących odwiedzane przez nas tereny. Zapoznamy się z ich zwyczajami i poznamy niezwykłe, znane na całym świecie "kobiety żyrafy". Teorii na temat źródeł owej tradycji jest wiele, jednakże żadna z nich nie jest oficjalnie potwierdzona. Jedna z nich upatruje początków owego zjawiska w dążeniu do zapewnienia kobietom ochrony przed dzikimi zwierzętami, zwłaszcza tygrysami, często pojawiającymi się wokół wiosek. Mówi się również, że owe grube metalowe obręcze miały uchronić kobiety nie tylko przed kłami drapieżników, ale także przed mężczyznami z innych plemion, dla których niewiasty o nienaturalnie wydłużonych szyjach nie były atrakcyjnymi. Inni uważali, że Padaungowie narażeni przez wieki na liczne wojny i zmuszani do ciągłych przesiedleń, w toku poszukiwania sposobu na bezpieczne przenoszenie plemiennych skarbów, uznali, że najlepszym rozwiązaniem będzie powierzenie tego obowiązku kobietom. Złoto i srebro przetapiali na obręcze, które następnie umieszczali na szyjach swoich najbliższych. Według innych podań pierścienie miały zapewnić małżonkowi dochowanie wierności przez żonę. W przypadku zdrady zdejmowano je z szyi, która z uwagi na niewyćwiczone mięśnie i ciężar głowy ulegała złamaniu.
Wycieczkę umili nam rejs po jeziorze Inle. Położone w dystrykcie Taunggyi w birmańskim stanie Szan słodkowodne jezioro jest drugim pod względem powierzchni jeziorem Birmy. Jezioro położone jest 1328 metrów nad poziomem morza i ma kształt maczugi. Ma 22 kilometry długości i 11 km szerokości w najszerszym miejscu. Po drodze mijać będziemy niezwykłe wioski budowane na palach. Mieszkańcy przemieszczają się w obrębie wioski płaskodennymi czółnami - łodziami wykonanymi z jednego pnia drzewa. Warto wiedzieć, że w jeziorze żyje wiele gatunków zwierząt - 9 gatunków ryb i ponad 20 gatunków ślimaków, których nie spotka się nigdzie indziej na świecie. Pływając po jeziorze można podziwiać wodne lilie oraz niezwykle pięknie pachnące hiacynty. Hiacynt bardzo szybko się rozrasta, przez co ogranicza dostęp do słońca innym organizmom żyjącym w wodzie oraz pozbawia ich składników odżywczych. Stopniowo wypiera także gatunki roślin rodzimych dla Inle Lake.
Kandawgyi - Narodowy Ogród Botaniczny. Rozciąga się na obszarze ponad 170 hektarów, położony jest około 69 km od Mandalay. Rośnie tam niemal 600 gatunków drzew - w tym ponad 70 nie należy do gatunków rodzimych. Piękno ogrodu definiowane jest przede wszystkim przez niezliczone ilości gatunków kwiatów - storczyków, róż i lilii. Znajdziemy tutaj też rośliny lecznicze. Oprócz flory spotkamy się z bogatą fauną. Zwierzęta i ptaki zamieszkujące teren ogrodu podlegają ochronie.
Naypyidaw - stolica Birmy od listopada 2005 roku. Słowo Naypyidaw oznacza dosłownie „królewskie miasto słońca”. W Birmie tradycyjnie i od wieków nazwa „naypyidaw” dodawana była po nazwie stolicy, by podkreślić wyjątkowość danego miejsca. Historia tego miasta jest niezwykle krótka, gdyż jego budowa rozpoczęła się w 2002 roku. Naypyidaw znajduje się 320 km na północ od Yangonu. Stolica została zbudowana od podstaw i cały czas bardzo szybko się rozwija. Miasto podzielone jest na szereg stref m.in. wojskową, rządową, mieszkalną, hotelarską itd. Budynki przyporządkowano poszczególnym mieszkańcom biorąc pod uwagę ich status społeczny i rangę. Co więcej, o tym kto zamieszkuje dany budynek wiemy od razu po kolorze dachu, np. pracownicy ministerstwa zdrowia mieszkają w budynkach z niebieskimi dachami.
Kuchnia birmańska - ogół tradycji kulinarnych Birmy, obejmuje zarówno kuchnię Birmańczyków, jak i wielu mniejszości etnicznych, zwłaszcza Szanów i Monów. Podstawowym składnikiem jest ryż, roczne spożycie ryżu wynosi około 200 kg na głowę, co daje Birmie pierwsze miejsce na świecie. Dla porównania, przeciętny Polak konsumuje zaledwie 2 kilogramy ryżu rocznie. Typowy posiłek składa się z ryżu, mięsnego curry, gotowanych lub surowych jarzyn oraz zupy. Wszystkie potrawy podawane są jednocześnie. Zupę spożywa się łyżką, całą resztę - prawą ręką. Bardzo popularne są także potrawy z makaronu, jedzone zwłaszcza na śniadanie. Istnieje również wiele potraw z ryb i owoców morza.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położenie: Birma (Myanmar albo Mjanma) to państwo położone w Azji Południowo-Wschodniej nad Zatoką Bengalską i Morzem Andamańskim. Graniczy z Chinami, Tajlandią, Indiami, Laosem i Bangladeszem.
stolica: Naypyidaw
powierzchnia: 678 500km2
ludność: ok 62,5 mln mieszkańców
waluta: kiat
język: birmański
religia: buddyzm
strefa czasowa: UTC +6:30
wiza: wymagana wiza oraz paszport
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, polio, WZW A i WZW B
ambasada: brak polskiej placówki dyplomatycznej. Państwo podlega kompetencji terytorialnej Ambasady RP w Bangkoku (Tajlandia).
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Tajlandii
Tajlandia, Bangkok, 100/81-82. 25th floor. Vongvanij Building B,
Rama 9 Road, Huaykwang, 10310
Tel.: +66 2645 0367-9 Tel. dyżurny: +66 819 364 618
Faks: +66 2645 0365
bangkok.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.bangkok.msz.gov.pl