Objazdówka
Podróżujemy z miejsca na miejsce, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. W krótkim czasie poznajemy "esencję" danego rejonu.
Rumunia ‒ aktywna podróż śladami Drakuli
Odwiedź kraj, z którego pochodzi słynny Drakula i baw się świetnie spędzając czas aktywnie.
- Rekomendowane terminy
- sty0° °
- lut2° °
- mar10° °
- kwi16° °
- maj21° °
- cze24° °
- lip27° °
- sie26° °
- wrz22° °
- paź16° °
- lis8° °
- gru3° °
-
a
Dzień 1 - Wyjazd z Polski/zwiedzanie Bukaresztu
Spotykamy się na lotnisku. Po odprawie odlatujemy w kierunku Rumunii, nasz samolot wyląduje w Bukareszcie - pięknej stolicy tego kraju. Następnie udamy się na obiad do restauracji, gdzie serwuje się tamtejsze tradycyjne potrawy. Po obiedzie wyruszymy na zwiedzanie miasta, zaczniemy od jego centralnego punktu - ogromnego placu Piata Unirii z imponującą fontanną, stojącą pośrodku. Idąc na zachód natrafimy na szeroką aleję, którą określa się mianem bukaresztańskich Pól Elizejskich. Miejsce to od lat czaruje turystów swoim niezwykłym urokiem. Stamtąd będziemy mieć już niedaleko do Pałacu Parlamentu, czyli najcięższego budynku na świecie oraz największego budynku administracyjnego. Następnie zwiedzamy Stare Miasto oraz Plac Uniwersytecki - miejsce tragicznego w skutkach pokojowego protestu studentów w 1990 roku przeciwko byłym komunistom w rumuńskim rządzie. Po zakończeniu zwiedzania udamy się do hotelu, w którym się zatrzymamy tej nocy. Po zakwaterowaniu zjemy tam kolację, a później udamy się na nocleg.
-
b
Dzień 2 - Górska wyprawa do zamku Drakuli
Zaraz po śniadaniu wykwaterowujemy się z hotelu. Jedziemy autokarem do Magury, stamtąd przewodnik poprowadzi nas na górską wyprawę do miasteczka Bran, gdzie, według legendy, mieszkał kiedyś słynny Drakula. Po drodze będziemy szli przez lasy i pola, dzięki czemu będziemy mieć bliski kontakt z dziką przyrodą, wejdziemy także na górę Magura Mica, z której rozpościera się niezapomniany widok. Nasza górska wycieczka trwać będzie ok.5-6 h. Radzimy zabrać ze sobą wodę i wygodne buty. Po zejściu do Bran zatrzymamy się tam na pyszny obiad. Następnie udamy się na zwiedzenie znajdującego się tam słynnego średniowiecznego zamku, który był ponoć domem samego Drakuli, czyli Vlada Palovnika. Tak naprawdę zamek ten powstał w XIV w., a zbudowali go węgierscy władcy, jednak dzięki niezwykłemu tajemniczemu klimatowi i malowniczości, to właśnie ta twierdza uchodzi za miejsce, gdzie urodził się pierwowzór słynnego Drakuli. Wieczorem jedziemy do hotelu położonego nieopodal Bran. Po zakwaterowaniu jemy tam kolację i udajemy się na nocleg.
-
c
Dzień 3 - Rowerowa wycieczka do Sighişoary
Zaraz po śniadaniu ma miejsce wykwaterowanie z hotelu. Jedziemy autokarem do miasteczka Medias, gdzie czekać już na nas będą rowery, którymi będziemy się dalej poruszać. Droga między Medias a Sighişoarą to ok. 48 km. W czasie jazdy będziemy przejeżdżać przez słynącą z obronnego kościoła wioskę Copsa Mare i wioskę Danes, gdzie zatrzymamy się, by przyjrzeć się z bliska renesansowemu zamkowi. Po dotarciu do Sighişoary zrobimy sobie dłuższą przerwę na obiad w jednej z restauracji, w której będzie można spróbować tradycyjnej transylwańskiej kuchni. Następnie wyruszymy na zwiedzanie tego pięknego miasta. przespacerujemy się po Starym Mieście, które szczyci się tym, że zachowało ono atmosferę dawnych czasów - przechadzając się tam poczujecie jakbyście cofnęli się w czasie! Punktem, który koniecznie będziemy musieli tam odwiedzić jest stara Wieża Zegarowa wysoka na 64 m, wzniesiona w 1556 roku. Dziś mieści się w niej Muzeum Historyczne. Odwiedzimy także XIV-wieczną twierdzę, wokół której zachowało się wiele bram miejskich oraz Katedrę Świętej Trójcy, powstałą w latach 30. XX wieku. Po zakończeniu zwiedzania udamy się do hotelu, w którym, po zjedzeniu tam kolacji, będziemy tego dnia nocować.
-
d
Dzień 4 - Wyprawa konno po górach Apuseni
Po śniadaniu jedziemy w kierunku gór Zachodniorumuńskich, znanych jako Apuseni. Zatrzymamy się przy stadninie, gdzie każdemu zostanie przydzielony koń. Osoby lubiące wspaniałe widoki i zwierzęta będą z pewnością zachwycone możliwością konnej przejażdżki po pięknych rumuńskich górach, gdzie zachwycać się będziemy wspaniałymi widokami. Wyruszymy konno całą grupą trasą, na której czekać na nas będą wielokilometrowe leśne drogi, wiejskie ścieżki i rozległe łąki, idealnie nadające się na wyprawę konno. W czasie naszej wyprawy będziemy także przejeżdżać przez Park Natury Apuseni. Nasza konna wycieczka trwać będzie od 4 do 6 godzin. Podczas niej przewidziany jest dłuższy postój na lunch. Końcowym punktem naszej konnej przejażdżki będzie stadnina, gdzie pożegnamy się z naszymi wierzchowcami. Udamy się do położonego niedaleko hotelu, gdzie czekać już na nas będzie kolacja złożona z regionalnych potraw. Właśnie w tym hotelu zostaniemy na noc. Nasze bagaże zostaną tam wcześniej przewiezione.
-
e
Dzień 5 - Jaskinie gór Apusenii
Zaraz po śniadaniu wykwaterowujemy się z naszego hotelu i jedziemy w kierunku jaskini Humpleu, którą będziemy tego dnia odkrywać. Jest to jedna z najpiękniejszych iż pewnością największych z jaskiń Rumunii. Ma ona aż dwanaście dużych pokoi (każda z nich ma ponad 100m!). właśnie tam znajdziemy największą w Rumunii podziemną rzekę, która ma prawie 6 km długości. Ta jaskinia jest tak ogromna, ze nie sposób poznać jej wszystkich sekretów w przeciągu jednego dnia, ale za to można zachwycić się jej największymi zaletami, wspaniałe stalagmity i stalaktyty z pewnością będą widokiem, który pozostanie z nami na zawsze. Wyprawa po jaskini trwać będzie przez kilka godzin, w połowie naszej wyprawy zrobimy sobie przerwę, podczas której wyjdziemy na powierzchnię, by odpocząć i zjeść obiad. Wieczorem udajemy się do hotelu, gdzie czekać będzie na nas wyśmienita kolacja złożona z tradycyjnych potraw. Później, po długim dniu pełnym wrażeń idziemy spać.
-
f
Dzień 6 - Powrót do Polski
Rankiem jemy w naszym hotelu śniadanie, potem następuje wykwaterowanie. Zostajemy przewiezieni na lotnisko, skąd po odprawie wylatujemy. W godzinach popołudniowych wracamy do Polski.
Wyjazd integracyjny Rumunia
Wyjazd incentive do Rumuni to wspaniały sposób na spędzenie wolnego czasu. Jeśli interesuje was niebanalna podróż do pięknych miejsc, które nie są tak oblegane przez turystów, to wycieczka do Rumuni jest świetnym pomysłem! Z roku na rok podróże do Rumunii stają się coraz bardziej popularne, coraz liczniejsze grono ludzi odkrywa bowiem ile do zaoferowania zwiedzającym ma ta wspaniała kraina. Historia i niesamowite legendy, wspaniała architektura, smaczna kuchnia oraz bliski kontakt z przyrodą, to tylko niektóre z atrakcji czekających na Was w Rumunii.
Pierwszy dzień naszej podróży poświecimy na zwiedzanie Bukaresztu, pięknej stolicy Rumunii, która od lat niezmiennie czaruje turystów swoimi zabytkami panującym tam klimatem. W Bukareszcie zwiedzimy m.in. Pałac Parlamentu i Plac Piata Unirii. Obowiązkowo także przespacerujemy się po zachwycającym Starym Mieście.
Kolejny dzień poświecimy na górską wyprawę do niewielkiej miejscowości Bran, to właśnie tam według legendy urodził się pierwowzór najsłynniejszego wampira na świecie - Drakuli. Rumunia niezmiennie od lat kojarzy się z bohaterem powieści Brama Stockera. Nie wszyscy wiedzą jednak, że postaci Drakuli Stocker nie wymyślił sam, Drakula, czyli Vlad Palownik żył naprawdę i rzeczywiście zamieszkiwał Rumunię. Był to władca Wołoszczyzny posądzany o bycie wielkim okrutnikiem, znany z tego, że torturował i zabijał swoich wrogów oraz jeńców, jednakże plotki na temat jego poczynań z pewnością były przesadzone.
Podczas podróży do Rumuni na własne oczy mogą się Państwo przekonać, kim był osławiony Drakula. Po dotarciu do Bran wybierzemy się do tajemniczego zamku, w którym wedle legendy mieszkał sam władca wampirów. Będziecie mogli Państwo skonfrontować rzeczywistość z fikcją i na własne oczy przekonać się, że czasami prawdziwe wydarzenia są tak samo ciekawe, jak te zmyślone.
Rumunia nie słynie jednak tylko jedynie z historii o Drakuli, kraj ten ma bowiem do zaoferowania o wiele więcej. Bardzo popularnym miejscem odwiedzanym przez turystów jest miejscowość Sighişoary. My dotrzemy tam nietypowo, bo… za pomocą rowerów! Dzięki temu będziemy mieli okazję, by przyjrzeć się Rumunii z zupełnie innej perspektywy i podziwiać jej wspaniałe krajobrazy i piękną architekturę. W Sighişoary zobaczymy główne zabytki tego miasta, takie jak XIV-wieczną twierdzę i Wieżę Zegarową.
Kolejnego dnia naszej wyprawy postaramy się poznać wspaniałe rumuńskie góry z trochę innej perspektywy - poprzez jazdę konno. Każdemu z uczestników wyprawy przydzielony zostanie koń, jadąc na nich będziemy mogli jednocześnie podziwiać wspaniałe górskie krajobrazy.
Rumunia słynie ze swoich pięknych jaskiń, jest ich tam ponad 12 tysięcy! Dlatego też nasza wyprawa do tego cudownego kraju nie może się obyć bez odwiedzenia chociaż jednej z nich. Ostatniego dnia poznawania Rumuni zwiedzimy słynną Jaskinię Humpleu, słynącą z tego, że jest to jedna z największych rumuńskich jaskiń - obecnie na mapach zaznaczono 35 km trasy po tych jaskiniach, a jest ona o wiele większa. Będziemy mieć okazję na własne oczy zobaczyć takie formy jak stalaktyty i stalagmity, a także podziwiać ogromne podziemne jezioro, które tam płynie.
Dzięki naszej wyprawie poznamy Rumunię z zupełnie innej strony, świetnie się bawiąc i spędzając czas aktywnie jednocześnie będziemy poznawać tamtejszą kulturę, zwyczaje, legendy. Będziemy mieć też okazję do wypróbowania słynnych tradycyjnych rumuńskich potraw i alkoholi.
Nasza podróż do Rumunii nie mogłaby się obyć bez degustacji tamtejszej sarmale - potrawy przypominająca nieco polskie gołąbki, choć przyrządzone mięso mielone może być zarówno zawinięte w liście kapusty, jak i w liście winorośli. Spróbujemy też ardei umpluti, tradycyjnie nadziewanej papryki. Z alkoholów szczególnie polecamy wypicie choć kieliszka wybitnego rumuńskiego wina.
Ogromnym plusem tej wspaniałej wyprawy jest to, że będziemy mieć zapewnione śniadania, obiady i kolacje. Na nocleg zatrzymywać się będziemy w różnych hotelach.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położonie: Rumunia to państwo w południowo-wschodniej części Europy. Graniczy z Węgrami i Serbią na zachodzie, Bułgarią na południu wzdłuż Dunaju oraz Ukrainą i Mołdawią na północy. Kraj ma dostęp do Morza Czarnego.
stolica: Bukareszt
powierzchnia: 238 391 km2
ludność: ok. 19 mln mieszkańców
waluta: lej
język: rumuński
strefa czasowa: UTC +2 zima, UTC +3 lato
religia: prawosławie
wiza: nie wymagana do 90 dni pobytu/potrzebny paszport i/lub dowód osobisty
szczepienia: zalecane - błonica, tężec, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Rumunii
Rumunia, Bukareszt, Aleea Alexandru 23, 011821
Tel. dyżurny: +40 21 3082200 Faks: +40 21 2303252
bukareszt.wpe@msz.gov.pl
www.bukareszt.msz.gov.pl
Alternatywne wyprawy
- Brak ofert spejniających podane kryteria.