Objazdówka
Podróżujemy z miejsca na miejsce, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. W krótkim czasie poznajemy "esencję" danego rejonu.
Korea Południowa – Wyspa Jeju i Seul
Dzika wyspa Jeju i nowoczesny Seul, czyli esencja Korei - kraju pełnego kontrastów, które w harmonii przenikają się i tworzą unikatową mieszankę.
- Rekomendowane terminy
- sty0° -5°
- lut3° -3°
- mar9° 1°
- kwi16° 7°
- maj22° 12°
- cze26° 17°
- lip27° 21°
- sie28° 22°
- wrz25° 17°
- paź18° 10°
- lis10° 3°
- gru3° -2°
-
a
Dzień 1 – Szykujemy się do wyjazdu
Podróż do Korei Południowej zaczynamy na lotnisku w Warszawie. Stąd polecimy do Seulu.
-
b
Dzień 2 – Pierwsze spotkanie
Po lądowaniu w Seulu, czeka nas dalsza podróż na wyspę Jeju. Na wyspę dostaniemy się samolotem, czeka nas godzinny przelot wewnętrzny.Tam zatrzymamy się w hotelu i odpoczniemy po podróży. Hotel będzie usytuowany na malowniczym wybrzeżu.
-
c
Dzień 3 – Wyspa Jeju
Od rana czeka nas zwiedzanie wyspy. Przejedziemy też do wybrzeża Daepo, które zaskakuje wspaniałymi formacjami skalnymi powstałymi z lawy. Wśród nich wyróżnia się Skała Jusangjeolli. Kolejnym etapem będzie linia brzegowa Yongmeori, gdzie znajdują się klify. Nie można obok nich przejść obojętnie, z pewnością serce na ich widok zabije nam mocniej. Na koniec coś dla miłośników roślin - wizyta w Ogrodzie Bonsai, gdzie znajduje się ponad 100 gatunków drzewka bonsai oraz równie liczny zbiór kwiatów. Wieczorem wracamy do hotelu.
-
d
Dzień 4 – Tam, gdzie kąpie się sam Bóg...
Z samego rana, po śniadaniu wyruszamy odkrywać wspaniałą, znajdującą się nad morzem jaskinię Sangbanggulsa. Owocomaniacy będą mieć tego dnia prawdziwą ucztę - odwiedzimy Gyulimseong - słynną plantację mandarynek. Potem, nazywane Basenem Boga piękne i majestatyczne wodospady. Na koniec zwiedzanie Świątyni Yakchunsa, która to została okrzyknięta jedną z największych buddyjskich budowali sakralnych w Azji. Po tym obfitującym w atrakcje dniu wracamy do hotelu.
-
e
Dzień 5 – Podróż tajemniczą drogą
Nasze zwiedzanie zaczyna się od przejazdu Tokkaebi Road, która nazywana jest też Tajemniczą Drogą. Jest to droga, na której samochody podjeżdżają pod górę z wyłączonym silnikiem i włączonym neutralnym biegiem. Wstąpimy później do fabryki ametystów i pójdziemy na spacer po jaskini Manjanggul obfitującej w malownicze skalne formacje. Jest to najpiękniejszy tunel utworzony z lawy, tworzący naturalny pomnik, uformowany z lawy wyrzuconej na powierzchnię z ogromnej głębokości. Po spacerze jedziemy nad wybrzeże Seobjikoji - położone na końcu wschodniego wybrzeża Jeju zielone pola bez jakiegokolwiek drzewa, rozpostarte pomiędzy klifem i skałami. Wzdłuż drogi do latarni morskiej są kamienne ściany blokujące wiatr. Wieczorem powrót do hotelu.
-
f
Dzień 6 – Seul w pigułce
Rano zmierzamy do stolicy kraju - Seulu. Z wyspy wydostaniemy się tak jak przybyliśmy - samolotem. Zaledwie godzina i już jesteśmy na miejscu. Zobaczymy tu m.in.:Pałac Prezydencki, Pałac Gyeongbok, Muzeum Ludowe, Świątynię Jogyesa. Później natomiast przejdziemy się nad rzekę Han, gdzie wypożyczymy rowery i przejedziemy się wzdłuż wybrzeża. Trochę sportu na koniec dnia dobrze nam zrobi. Wieczorem nocleg w Seulu. Nasza ostatnia noc.
-
g
Dzień 7 – Powrotów nadszedł czas
Transfer na lotnisko po śniadaniu. Lecimy do Warszawy. Co to była za wycieczka!
Wyjazd integracyjny Korea Południowa
Czas na niezapomnianą przygodę w pełnej kontrastów Korei. Z jednej strony wspaniała, pełna dzikiej przyrody i zapierających dech w piersiach wyspa Jeju. Z drugiej strony niezwykle rozwinięty, tętniący życiem i nowoczesny Seul. To będzie niezapomniana wycieczka!
Korea – dawne, obecnie nieistniejące zjednoczone państwo obydwu Korei: Północnej i Południowej, usytuowane na Półwyspie Koreańskim we wschodniej Azji. Graniczy od północy z Chinami i od północnego-wschodu z Rosją. Obszar zamieszkuje jednolita grupa etniczna – Koreańczycy.
Po zakończeniu II wojny światowej, w 1945 roku, Korea została podzielona na dwa państwa: Republikę Korei (Korea Południowa) oraz Koreańską Republikę Ludowo-Demokratyczną (Korea Północna). Od 1948 roku do 1950 (wybuch wojny koreańskiej) granica pomiędzy Koreą Północną a Koreą Południową przebiegała dokładnie przez 38° równoleżnik, jednak od 1953 roku granice uległy zmianie. Władze obu krajów poważnie podchodzą do kwestii zjednoczenia. Szereg rozmów na temat zjednoczenia obu państw koreańskich miało już miejsce, niestety żadna z nich nie przyniosła rozwiązania, głównie ze względu na różnice ideologiczne i polityczne. W świadomości Koreańczyków jednakże nie ginie myśl o kulturowej i narodowej bliskości obu państw, a wiele rodzin podzielonych jest sztuczną granicą. Należy zauważyć, że od czasu formalnego zakończenia wojny koreańskiej w 1953 r. obie Koree nie podpisały traktatu pokojowego, a więc oficjalnie są jeszcze w stanie wojny. Przeszkodą w ponownym zjednoczeniu może być także strach samych Koreańczyków przed potencjalnymi problemami, jakie mogą z tego wyniknąć.
Naszą wspaniałą przygodę z Koreą Południową zaczniemy od wizyty na odizolowanej od półwyspu – wyspy Jeju. Wyspy która jest największą w kraju i jednocześnie przypada jej miano najmniej w całej Korei prowincji. Wyspa położona jest w Cieśninie Koreańskiej, na południowy wschód od wybrzeża Korei. W 2007 roku wpisano ją na listę światowego dziedzictwa UNESCO. Jeju to wyspa pochodzenia wulkanicznego. Centralny wulkan Halla-san, mierzący 1950 m n.p.m., jest też najwyższym szczytem całej Korei Południowej. Wyspa uformowała się miliony lat temu przez erupcje wulkanów.
Klimat na wyspie jest subtropikalny, cieplejszy od pozostałej części Korei. Połowa lata jest deszczowa, zimy są przeważnie suche. Ze względu na to, że wyspa przez wieki była odizolowana od lądu – jej mieszkańcy zbudowali swoją własną unikalną kulturę. Ze względu na odosobnione położenie kultura na wyspie znacznie różni się od tradycyjnej koreańskiej. Symbolem wyspy jest tak zwany kamienny dziadek, który jest wszechobecny i charakteryzuje się dość ciekawym wyglądem, poznamy do po wielkich oczach i dużym nosie. W przybrzeżnych częściach wyspy panuje matriarchat. To właśnie kobiety pracują tu na utrzymanie całej rodziny. Ich głównym zajęciem jest nurkowanie. Co ciekawe nurkują bez butli tlenowych. Wyposażone są jedynie w kostium, maskę, płetwy i żelazną kondycję rzecz jasna. Ich celem jest połów skorupiaków, alg i morskich jeży.
Oprócz wyspy odwiedzimy Seul – nie będzie więc tylko bazą wypadową, ze względu na położenie portu lotniczego na jego terenie. Seul to stolica Korei Południowej i zarazem niezwykle stare miasto z bogatą historią. Na trasie jej poznawania spotkamy wiele wspaniałych zabytków. Z drugiej strony trzeba przyznać, że jest to miasto niezwykle rozwinięte i nowoczesne. Tak więc jak cała Korea – pełne jest kontrastów, które w harmonii przenikają się i tworzą unikatową mieszankę. Seul od 1394 roku jest stolicą Korei. Od końca II wojny światowej po podziale Półwyspu Koreańskiego na dwa państwa Seul został stolicą Korei Południowej, a Pjongjang stał się stolicą Korei Północnej. Podczas wojny koreańskiej przez krótki czas Seul był zajęty przez komunistycznych okupantów, a stolicę Korei Południowej przeniesiono do Pusan.Seul z gęstością zaludnienia powyżej 15 tys/km2 jest jednym z najbardziej zatłoczonych miast na świecie. Jednocześnie posiada największą na świecie liczbę szybkich łączy internetowych oraz punktów dostępowych Wi-Fi. W Seulu jest też zarejestrowane ponad 1 mln pojazdów mechanicznych.Seul posiada bardzo rozbudowany system dróg oraz komunikacji masowej. Prędkość na drogach w terenie zabudowanym jest ograniczona do 60 km/h.Seul jest podzielony na 25 dzielnic, podzielonych na 15 267 sąsiedztw (dong), a te są z kolei na 112 734 jednostek administracyjnych nazywanych ban.
Kuchnia koreańska - tradycje kulinarne typowe dla mieszkańców Półwyspu Koreańskiego oraz diaspory koreańskiej w różnych krajach. Podobnie jak kuchnie innych krajów Dalekiego Wschodu, opiera się głównie na ryżu i makaronie z dodatkiem towarzyszących dań zwanych banchan, sporządzonych z warzyw, mięsa oraz z soi w różnych postaciach. Za narodowe danie uznawane jest kimchi, pikantna potrawa z kiszonej kapusty lub innych warzyw, spożywana niemal codziennie. Warto zaznaczyć, że kuchnia koreańska jest jedną z najzdrowszych na świecie! Trzeba będzie się jednak przyzwyczaić do metalowych pałeczek, które są tradycyjnie używane przez Koreańczyków. Będąc na wyspie Jeju koniecznie będziemy musieli spróbować zupy, która przypomina tradycyjny rosół i ma niezwykle egzotyczną nazwę, mowa tu o Samgyetang. Znajdziemy w niej kurczaka, żeń-szeń, chińskie daktyle, uchowce i pokaźną ilość ryżu.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położenie: państwo w Azji, południowej części Półwyspu Koreańskiego powstałe po II wojnie światowej na terenach zajętych przez wojska USA. Republika Korei oficjalnie rości sobie pretensje do całego terytorium Korei.
stolica: Seul
powierzchnia: 99 720 km2
ludność: ok. 51 mln mieszkańców
waluta: 1 won południowokoreański = 100 dzonów
język: koreański
religia: bez wyznania – 46,4 %; chrześcijaństwo 29,3%
strefa czasowa: UTC +9
wiza: nie jest wymagana wiza do 90 dni pobytu; wymagany jest paszport
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Korei
Korea Południowa, Seul, #20-1, Samcheong-ro, Jongno-Gu, Seul
(Sagan-Dong), 110-190
tel.:+82 2 723 9681 Tel. dyzurny: +82 10 38409681
Faks: +82 2 723 9680
seul.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.seul.msz.gov.pl
Alternatywne wyprawy
- Brak ofert spejniających podane kryteria.