Auta 4x4
Auta 4x4
Oman - złote piaski pustyni
Pustynne safari, wycieczki wodnymi szlakami i historia drogocennych kadzideł w tle. Oman zaskoczy was nie raz! Przekonajcie się już teraz.
- Rekomendowane terminy
- sty24° 14°
- lut25° 15°
- mar28° 17°
- kwi33° 21°
- maj38° 24°
- cze39° 27°
- lip40° 29°
- sie40° 30°
- wrz39° 27°
- paź35° 23°
- lis30° 19°
- gru26° 16°
-
a
Dzień 1 - Wznosimy się w przestworza
Wylatujemy z Warszawy, tutaj więc zbieramy ekipę i idziemy załatwić formalności związane z odprawą. Lecimy do stolicy Omanu - Maskatu. Tutaj zakwaterujemy się w hotelu i po krótkim odpoczynku wybierzemy się na spacer ulicami miasta.
-
b
Dzień 2 - Wycieczka do Ras al Hadd
Po śniadaniu wyjeżdżamy z hotelu i jedziemy do miejscowości Ras al Hadd położonej nad wybrzeżem. Po drodze, która nie będzie długa, zobaczyć będziemy mogli liczne oazy na mijanych terenach pustyni. Zatrzymamy się w miasteczku Sur, w którym znajdują się stocznie - buduje się tutaj łodzie Dhow. Tutaj zjemy też obiad. Po przyjeździe do Ras al Hadd kierujemy się do hotelu, gdzie zostawimy rzeczy. Wieczorem po kolacji wybierzemy się jeszcze na poszukiwania żółwi morskich, które o tej porze wychodzą na plażę.
-
c
Dzień 3 - Oaza spokoju
Tego dnia, po śniadaniu wybierzemy się na początek do oazy Wadi Bani Khalid. Przejedziemy się na wydmy Wahiba, które znajdziemy w wiosce beduinów. Przy okazji zobaczymy jak mija czas mieszkańcom pustynnych osad. Po wędrówce wśród malowniczych wydm wsiadamy do terenowych samochodów z napędem 4x4 i ruszamy na rajd przez pustynię. Po rajdzie zjemy obiad. Zakończymy w obozie, który znajduje się w samym sercu pustyni. Z dala od cywilizacji i zgiełku. Wieczorem zjemy kolację i zanocujemy w obozie. Będzie można poczuć pustynny klimat.
-
d
Dzień 4 - Całodniowa wycieczka objazdowa
Po śniadaniu, w otoczeniu piaszczystych połaci pustyni, wracamy samochodami terenowymi na parking. Tam będzie na nas czekał autokar, którym wybierzemy się do Nizwy. W mieście przespacerujemy się klimatycznymi ulicami, wstąpimy na miejscowy targ i zobaczymy fort, który zbudowano w XVII wieku. Wstąpimy też do jednej z lokalnych restauracji i posilimy się obiadem. Następnie jedziemy dalej, do Bahla. Jest to niewielkie miasto otoczone murami, które słynie z wyrobu wspaniałej ceramiki. Po południu jeszcze jeden, ostatni już przystanek w Jabrin - pustynny fort będący niegdyś pierwszą ze szkół kanonicznych w kraju. Noc spędzimy w lokalnym hotelu. Tutaj też zjemy obiad.
-
e
Dzień 5 - Zmierzając ku szczytom
Po śniadaniu wyruszamy z hotelu i jedziemy w góry. Najwyższym szczytem Omanu jest Jebel Shams, który mierzy ponad trzy tysiące metrów. Po drodze dobrze jest być skupionym, mijać będziemy bowiem niezwykle widowiskowy Wielki Kanion, a wokół niego plantacje palm daktylowych. Oprócz tego rozpościera się też widok na licznie rozsypane po terenie ruiny strażnic i wiosek, które zostały opuszczone już dawno temu. Jeszcze zanim ruszymy w dalszą drogę zjemy obiad. Wieczorem, po zwiedzaniu jedziemy na lotnisko. Czeka nas krótki lot do miejscowości Salalah, gdzie po lądowaniu zjemy kolacje i spędzimy noc.
-
f
Dzień 6 - Przyszedł czas na leniuchowanie
Po śniadaniu spędzimy trochę czasu wygrzewając się na plaży. Później wybierzemy się na wycieczkę statkiem w poszukiwaniu delfinów. Płynąć będziemy wzdłuż wybrzeża, gdzie żyje około 20 gatunków różnych morskich ssaków. Na pokładzie zjemy obiad. Wieczorem czas wolny. Kolacja i nocleg w hotelu.
-
g
Dzień 7 - Całodniowa wycieczka po okolicznych miastach
Po śniadaniu jedziemy do Taqah, czyli małej osady rybackiej, by zobaczyć tradycyjną regionalną zabudowę. W okolicy, na wzniesieniu zobaczymy wspaniały pustynny zamek. Dalej skierujemy się do ruin zamku Kohr Rohri, które widnieją na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Następnie jedziemy do regionu Dhofar, do miasta Mirbat. Trasa wiedzie przez dawny szlak, którym przewożono kadzidła. W mieście zobaczymy ciekawe domy z mułowej cegły oraz grobowiec Bin Ali. Po zwiedzeniu miasta jedziemy dalej do źródeł Ayn Razat, gdzie zaliczymy krótki postój i zjemy posiłek. Po napełnieniu żołądków ruszymy się jeszcze na plażę Mughsail, położonej nieopodal wysokich klifów. Po odpoczynku na plaży mamy czas wolny. Wieczorem powrót na noc do Salalah. Nocleg i kolacja w okolicznym hotelu.
-
h
Dzień 8 - Historia kadzideł
Ostatni dzień zaczniemy tradycyjnie od śniadania. Później ruszamy zwiedzać nietypowe muzeum, bo poświęcone kadzidłom frankońskim i ogólnie szlakom handlowym, którymi owe kadzidła były transportowane. Przejedziemy się jeszcze do pałacu Sułtana, mijając po drodze rolnicze tereny. Po powrocie do miasta czas na zakupy, obiad i spacery po mieście. Wieczorem kolacja pożegnalna i ostatnia noc w hotelu.
-
i
Dzień 9 - Głowy pełne wspomnień
Czas wracać do domu. Kierujemy się do najbliższego portu lotniczego i lecimy do Polski. Na szczęście zabieramy ze sobą masę wspomnień - te nigdy nie zbledną. Było wspaniale!
Wyjazd integracyjny Oman
Oman to kraj, który zachęca czystymi plażami, licznymi zabytkami i niesamowitymi pustynnymi terenami. Mało kto wie, ale według legendy to właśnie tutaj znany żeglarz Sindbad zaczął swoją niesamowitą przygodę. Oman jawi się jako bajkowa i wspaniała kraina, która kojarzy się z zapachem kadzidła i zapadającymi w pamięć krajobrazami.
Na naszej wyprawie nie zabraknie emocji, aktywności, ale także zwiedzania i odrobiny lenistwa. Przepłyniemy się statkiem wzdłuż malowniczych brzegów szukając morskich skarbów natury. Pojedziemy do samego serca pustyni dynamicznymi samochodami terenowymi 4x4 i spędzimy noc w obozie. Pojedziemy w malownicze góry i zwiedzimy masę zabytków. Nie będzie nawet chwili na nudę! Wybierzcie się z nami na wycieczkę po najpiękniejszych zakątkach tego fascynującego kraju.
Oman położony jest na południowo-wschodnim krańcu Półwyspu Arabskiego i zdecydowanie odbiega od leżących w jego sąsiedztwie krajów. Nie znajdziemy tutaj przytłaczającej momentami infrastruktury w postaci sięgających chmur wieżowców. Są oczywiście wspaniałe, ociekające złotem i luksusem hotele, gładkie autostrady, nowoczesne budynki (ostatecznie jest przecież i ropa) – ale to wszystko w skali nieprzytłaczającej i pozwalającej zachować charakter kraju, który być może pozostaje jednym z ostatnich autentycznych miejsc łączących Orient, Azję i Afrykę, przeszłość i teraźniejszość. Tutaj wszystko jest harmonijne i wyważone. Tradycja w nienachalny sposób miesza się z nowoczesnością, stanowiąc idealne połączenie. Z pewnością duże wrażenie zrobi na kązdym zlokalizowany w stolicy Bazar, którego historia sięga aż do XVI wieku. Niezwykle aromatyczne przyprawy, owoce, kolorowe szaty i masa innych orientalnych rzeczy pozwolą wczuć się każdemu w ten wyjątkowy i niepowtarzalny klimat.
Maskat - stolica i największe miasto Omanu, leżąca w północnej części kraju. Liczba ludności - około 850 tys. mieszkańców. Powierzchnia - 3500 km². Przez miasto przechodzi główna droga kraju Maskat - Salala. Na wschód znajduje się Zatoka Omańska (Morze Arabskie). W Maskacie znajdują się wszystkie najważniejsze instytucje kraju oraz pałac sułtana Omanu. Najważniejszą osobą w państwie jest sułtan Kabus ibn-Said. Domy są nowoczesne, świetnie utrzymane, zadbane i sama zabudowa utrzymana jest w dość prowincjonalnym klimacie. Nie odnajdziemy tutaj drapaczy chmur i innych wymyślnych budowli. Przeważa zdecydowanie tradycyjne arabskie budowanictwo. Zobaczymy połączenie drewna z kamieniem, rozbudowane ocienione okna, dużo zieleni, drzewa, trawniki oraz proste chodniki.
Opisując Oman nie sposób nie wspomnieć o Beduinach. Beduini – pierwotnie koczownicze lub półkoczownicze plemiona krajów arabskich, Afryki Północnej i Bliskiego Wschodu. Nazwa została wprowadzona przez Arabów, aby odróżnić arabską ludność miejską – hadari i wiejską – fellahowie. Są sunnitami, choć w ich wierzeniach daje się zauważyć pierwiastki pogańskie jak kult sił przyrody.
Do XX wieku głównym zajęciem Beduinów była hodowla (wielbłądów, owiec i kóz). Niektóre klany Beduinów mieszkają w namiotach i odbywają dalekie wędrówki ze swoimi stadami w poszukiwaniu pastwisk. Chów zwierząt jednak nie zapewnia im wystarczających środków do życia. Beduini byli odrębnym społeczeństwem z własną administracją. Często rabowali karawany w tym również te, które podróżowały do Mekki. Każdy władca danego państwa musiał liczyć się z siłą Beduinów. Służyli również oni do tłumienia buntów chłopów. Sprawowali w Egipcie kontrolę nad żeglugą w delcie Nilu. Obecnie szacuje się, że jedynie 1-2% Beduinów prowadzi koczowniczy tryb życia. Przemiany gospodarcze wymusiły poszukiwanie nowych, lepszych sposobów utrzymania się. Jedną z bardziej znanych, choć marginalnych, nowych profesji Beduinów jest obsługa ruchu turystycznego typu pilotowanie wycieczek na pustyni czy przejażdżki na wielbłądach. Wykorzystywana jest tu ich wiedza i znajomość warunków na pustyni. Ponadto znaleźli zatrudnienie jako przewoźnicy na trasach dawnych karawan, choć już nie na wielbłądach, lecz nowoczesnymi środkami transportu masowego. Są też pracownikami na plantacjach daktylowców i trzciny cukrowej. Jednak najwięcej Beduinów osiadło w rozwijających się miastach, gdzie znaleźli zatrudnienie w przemyśle lub usługach, choć częściowo również pozostają bez pracy, jako słabiej wykształceni.
Na naszej wyprawie będziemy mogli zobaczyć najwyższy szczyt Omanu - Dżabal Szam. Położony w pasmie Al-Hadżar w północnym Omanie. Na temat jego wysokości można przeczytać w wielu źródłach i nie zdziwcie sie jeżeli każde z nich będzie podawać inną wartość. Przyjmuje się, że szczyt wznosi się na wysokość ponad 3000 metrów.
Jeden dzień poświęcimy na pustynne safari, podczas którego dotrzemy na sam środek piaszczystych terenów, gdzie znajdować się będzie obóz z miejscami do spania. To będzie prawdziwie magiczne doświadczenie.
Na koniec zakotwiczymy się w mieście Salala. Tutejsze plaże aż proszą się o to, by wylegiwać się na nich całymi dniami. Słoneczne i morskie kąpiele są rzecz jasna w programie, ale oprócz tego zaliczymy też wspaniałą wycieczkę statkiem po zatoce - może po drodze zobaczymy jakiegoś delfina.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położenie: Oman to państwo w Azji, leżące na Półwyspie Arabskim, nad Morzem Arabskim i Zatoką Omańską. Graniczny z Zjednoczonymi Emiratami Arabskimi, Arabią Saudyjską i Jemenem.
stolica: Maskat
powierzchnia: 309 500 km2
ludność: ok. 3 mln mieszkańców
waluta: rial omański
język: arabski
religia: islam
strefa czasowa: UTC +4
wiza: potrzebna wiza i paszport
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, WZW A i WZW B
ambasada: państwo podlega kompetencji terytorialnej w Rijadzie (Arabia Saudyjska)
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Maskacie
Oman. Maskat, Al Romelah Street Building 390, Watteyah, Muscat
P.O. Box 695, Muttrah 114
Tel.:+968 24 580580/81 Faks: +968 24 580599
mbarwani@mbholdingco.com
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Królestwie Arabii Saudyjskiej
Arabia Saudyjska, Rijad, Abdullah Bin Dzafar Street, Al- Warood
Area, Rijad 11693 P.O. Box 94016
Tel.: +966 14508889 Tel.: +966 14549274
Tel. dyżurny: +966 548807718 Faks: +966 14549210
rijad.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.rijad.msz.gov.pl