Objazdówka
Podróżujemy z miejsca na miejsce, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. W krótkim czasie poznajemy "esencję" danego rejonu.
Jordania - szlakiem pustynnych zabytków
Biblijna Jordania od aktywnej strony to idealne miejsce na wyjazd motywacyjny. Czeka tu na nas pustynne safari, trekking wzdłuż wąwozów i wypad nad Morze Martwe. Lecimy !
- Rekomendowane terminy
- sty22° 8°
- lut27° 9°
- mar29° 12°
- kwi36° 16°
- maj38° 21°
- cze39° 24°
- lip41° 26°
- sie42° 25°
- wrz38° 24°
- paź34° 21°
- lis30° 14°
- gru26° 9°
-
a
Dzień 1 - Czas ruszać w drogę
Zbieramy się na lotnisku. Lecimy do Ammanu. Na miejscu przejazd do hotelu i zakwaterowanie w hotelu. Czas na odpoczynek.
-
b
Dzień 2 - Zwiedzanie stolicy
Po śniadaniu wyruszamy na ulice stolicy - Ammanu. Na początek wybierzemy się do cytadeli, gdzie będziemy mieć świetny widok na miasto. Zabytki, zabytki i jeszcze raz zabytki! Na naszej drodze zwiedzimy Pałac Umajjadów, wieżę Abbasydów oraz świątynię dzielnego Herkulesa. Dalej kryjący się wśród pustynnych piasków - Kasr Al-Charana,a później Kusajir Amra. W międzyczasie zjemy obiad, by dodać sobie sił na dalszą eksplorację wspaniałych miejsc. Na dokładkę Kasr Al-Azrak, czyli pustynny zamek. Po tak intensywnym dniu przyda się pokrzepiająca kolacja i porządny odpoczynek w jednym z hoteli w stolicy.
-
c
Dzień 3 - Skąd ta nazwa? - czyli wycieczka nad Morze Martwe
Wyruszamy czym prędzej, bo nie ma czasu do stracenia. Czeka nas bardzo intensywny dzień - na początek pokrzepiające śniadanie. Jedziemy nad Morze Martwe, które swoją nazwę zawdzięcza wysokiemu poziomowi zasolenia. Te niekorzystne warunki sprawiają, że morze zamieszkują tylko bakterie i grzyby, żaden inny organizm by tam nie przetrwał. Po eksploracji morza jedziemy do zamku Kasr AL-Szaubak. Zwiedzimy też bizantyjski zespół klasztorny Sanktuarium Lota. Wieczorem wracamy do hotelu w Ammanie, gdzie czeka nas kolacja składająca się z tradycyjnych dań kuchni arabskiej.
-
d
Dzień 4 - Wspaniały Wadi Rum
Śniadanie doda nam sił przed długą podróżą. Zmierzamy do wspaniałego i majestatycznego wąwozu położonego w rejonie Wadi Rum. Wadi Rum to dolina leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał. To największa wadi w Jordanii. Wadi Rum była zamieszkiwana w okresie prehistorycznym przez wiele różnych kultur, w tym nabatejską, pozostawiły one po sobie ślad w postaci malunków naskalnych, petroglifów i świątyń. Obecnie żyją w Wadi Rum grupy Beduinów. Po przyjeździe wsiadamy do samochodów terenowych i ruszamy na safari po wspaniałej pustyni. Po drodze zatrzymamy się i podziwiając widoki zjemy pokrzepiający obiad. Wieczorem dla chętnych - przejażdżka czystej rasy koniami arabskimi. Wieczorem kolacja i nocleg w lokalnym hotelu w Wadi Rum.
-
e
Dzień 5 - Miasto wykute w skale
Tego dnia czeka nas kolejna całodniowa wycieczka. Po śniadaniu zmierzamy do Petry, gdzie znajduje się najsłynniejsze w Jordanii wykute w skale miasto. Petra to ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Petra była wtedy stolicą królestwa Nabatejczyków. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. Droga będzie prowadzić przez wąski i widowiskowy wąwóz Siq. Widowiskowy, bo jego ściany ozdobione są płaskorzeźbami i kapliczkami. Po dotarciu do Petry zjemy obiad a później bierzemy się za zwiedzanie wszystkich skarbów tego kamiennego miasta: katakumby, teatr, grobowce, pomniki i wiele innych budowli. Nocujemy w jednym z tutejszych hoteli, gdzie zjemy kolację.
-
f
Dzień 6 - Królewska Droga
Zbieramy manatki i po śniadaniu jedziemy w dalszą podróż. Czeka nas przejazd Królewską Drogą - uznawaną za najważniejszy szlak w kraju. Po drodze naszym oczom ukaże się cała masa zabytków. Zwiedzimy zamek krzyżowców Kerak, dojedziemy do Madaby - miasta będącego ośrodkiem mozajek. Wreszcie dotrzemy do Góry Nebo, gdzie wstąpimy do kościoła Mojżesza. W międzyczasie czeka nas pokrzepiający posiłek Zakończeniem naszej wędrówki będzie powrót do stolicy. Noc spędzimy w hotelu, gdzie czekać na nas będzie pożegnalna kolacja.
-
g
Dzień 7 - Pożegnajmy się z Jordanią
Wylatujemy ze stolicy Jordanii. Podróż możemy zaliczyć do udanych, aż żal wyjeżdżać.
Wyjazd integracyjny Jordania
Jordania to pustynny i wyżynny kraj, który wszystkim chrześcijanom kojarzy się z miejscem chrztu Chrystusa pełen jest niesamowitych miejsc, w których zechcesz zatrzymać się na dłużej. Zobaczymy tu wspaniale zachowane pustynne pałace, fortece i świątynie, od których nie będzie można oderwać wzroku. Zobaczymy Morze Martwe, przespacerujemy się zboczami majestatycznego wąwozu Wadi Rum i wybierzemy się na safari po najpiękniejszej pustyni świata. Nie można tego przegapić!
Na naszej wycieczce zaliczymy pustynne safari, trekking wzdłuż wąwozów oraz wypad nad Morze Martwe. Morze znajduje się w najniższym punkcie Ziemi - 418 metrów pod poziomem morza. Jego wody wykazują bardzo duże zasolenie - około 28%. Ciekawostką jest fakt, że po wejściu do morza woda będzie nas unosić i wypierać do góry - jest to właśnie wynik tak dużego poziomu zasolenia. W związku z tym, w Morzu Martwym prawie zupełnie nie ma życia organicznego. Żyjące tam organizmy można by zobaczyć tylko pod mikroskopem, bo jedynymi zwolennikami słonego środowiska są bakterie i grzyby.
Jordania to kraj zdecydowanie wyżynny,a większość terenu zajmują równiny położone na wys. 700–1000 m n.p.m. Najwyższym wzniesieniem jest Dżabal Umm ad Dami o wysokości 1854 m n.p.m. - położony w górach Dżabal-asz-Szara.
To, co przyciąga zwiedzających, to świetnie utrzymane zabytki, które spotykamy na każdym niemal kroku. Ważny jest również fakt, że mieszkańcy Jordanii są niezwykle przyjaźnie nastawieni do przybyszów. Należy jednak pamiętać o odpowiednim zachowaniu wobec miejscowej ludności, ich kultury i religii. Ponad 92 % społeczeństwa to muzułmanie, którzy mają inne zwyczaje niż Europejczycy. Publiczne okazywanie sobie czuośći przez pary może być źle odbierane. Alkohol jest dostępny praktycznie w każdym mieście, ale nie warto afiszować się z nim w miejscach publicznych.
Naszą bazą wypadową, na której podróż się zacznie i zakończy będzie stolica Jordanii - Amman. Amman to starożytna osada, wymieniana już w Starym Testamencie pod nazwą Rabbat Ammon. Była stolicą Ammonitów. Za czasów króla Dawida była oblegana przez jego wodza Joaba syna Serui.Od XVI wieku należało do Turcji, w XIX wieku było małą wsią, w 1921 Amman został stolicą Transjordanii, i wreszcie w 1946 roku stolicą Jordanii. Znajdziemy tutaj całą masę zabytków, które koniecznie trzeba będzie zobaczyć.
Kasr Amra jest najlepiej znanym spośród "pustynnych zamków" wschodniej Jordanii. Zamek został wybudowany w pierwszej połowie VIII wieku (prawdopodobnie pomiędzy rokiem 711 a 715) przez kalifa Al-Walida I z dynastii Umajjadów. W czasach tych rosła dominacja tej dynastii na terenie dzisiejszej Jordanii. Zamek jest jednym z najważniejszych przykładów wczesnej architektury islamu. Choć z wyglądu Kasr Amra przypomina budowlę obronną, podobnie jak pozostałe "zamki pustynne", Amra był miejscem wypoczynku. Zamki budowane w oazach lub ich najbliższym otoczeniu służyły jako miejsca wypadowe dla uczestników polowań. Mogły być także ośrodkami gospodarstw rolnych.Kasr Amra jest budowlą o skromnych rozmiarach w porównaniu z innymi "zamkami pustynnymi". Jednak w 1985 roku został wpisany na listę światowego dziedzictwa UNESCO ze względu na niezwykłe freski zdobiące jego wnętrze. Pierwotnie zamek był większy niż obecnie, miał twierdzę z wewnętrznym dziedzińcem po którym zachowały się jedynie fundamenty oraz ogrody z fontanną, do której doprowadzano wodę za pomocą koła wodnego. Do dzisiaj zachowały się w dobrym stanie dwa budynki z piaskowca mieszczące niegdyś salę audiencyjną oraz łaźnie. Sala audiencyjna pokryta jest sklepieniem beczkowym i podzielona na trzy nawy. Dwie z nich kończyły się alkowami, zaś w nawie środkowe stał tron.Dziś Kasr Amra jest w gorszym stanie niż pozostałe "zamki pustynne". Podjęte zostały jednak prace restauracyjne mające na celu usunięcie grafitti pokrywających część bezcennych fresków.
Wadi Rum to dolina leżąca wśród granitowych i zbudowanych z piaskowca skał. To największa wadi w Jordanii. Wadi Rum była zamieszkiwana w okresie prehistorycznym przez wiele różnych kultur, w tym nabatejską, pozostawiły one po sobie ślad w postaci malunków naskalnych, petroglifów i świątyń. Obecnie żyją w Wadi Rum grupy Beduinów. Wadi Rum rozsławił na świecie brytyjski oficer Thomas Edward Lawrence, który działał na tym terenie w okresie antytureckiego powstania arabskiego z lat 1917-1918. Region Wadi Rum jest jednym z najpopularniejszych regionów turystycznych w Jordanii, także wśród zagranicznych turystów. Popularnymi formami wypoczynku są zwiedzanie pustynnych okolic, biwakowanie "pod gwiazdami" (zwyczajem Beduinów), jazda konna (konie arabskie) oraz wspinaczka skałkowa po dość trudnych ścianach. Napływ dużej liczby turystów w ten odosobniony rejon przyczynia się do wzrostu majętności miejscowych Beduinów, nie jest tu niczym dziwnym widok Beduina z telefonem komórkowym czy też prowadzącego ekskluzywną limuzynę.
Petra to ruiny miasta Nabatejczyków, którego rozkwit miał miejsce w czasach antycznych, III w. p.n.e. do I w. n.e. Petra była wtedy stolicą królestwa Nabatejczyków. Znajduje się w południowo-zachodniej Jordanii. Położona jest w skalnej dolinie, do której prowadzi jedna wąska droga wśród skał – wąwóz As-Sik. Petra słynie z licznych budowli wykutych w skałach. Sami Nabatejczycy zwali Petrę Rqm (Rakmu), co oznacza „wielobarwna”. Petra w dużym stopniu była osiedlem wykutym w skale, co już jest cechą oryginalną w stosunku do innych miast, ale jednocześnie pod wieloma względami przypominała inne miasta swojej epoki, takie jak np. Efez czy Cezarea Nadmorska.
Kuchnia arabska - obejmuje potrawy pochodzące z krajów świata arabskiego i w każdym z tych regionów znacznie się różni. Wspólnymi elementami są: upodobanie do warzyw (bakłażan, pomidory, papryka, cukinia, pietruszka, cebula, czosnek), owoców (granaty, cytryny, figi), ziół i przypraw, ryżu, kasz (unika się ziemniaków) oraz roślin strączkowych, zwłaszcza ciecierzycy i soczewicy. Najpopularniejszymi daniami lub dodatkami do dań są m.in.: hummus, falafel, zupa harira, tabouleh. Kuchnia krajów pustynnych (bliskowschodnich) opiera się na daniach z baraniny, zaś kuchnia arabska krajów śródziemnomorskich (Liban, Tunezja, Algieria, Maroko) bazuje na warzywach, rybach i owocach. Istotnym uzupełnieniem dań jest pieczywo (sezamowe obwarzanki, podpłomyk, pita). Kuchnia arabska ma silny wpływ na kuchnię Izraela. Poza tym niektóre dania, jak np. tabouleh czy falafel występują w krajach niearabskich, jak np. w Iranie i Turcji.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położenie: państwo znajduje się na Bliskim Wschodzie, położony w Azji Południowo- Zachodniej. Graniczy z Izraelem, Zachodnim Brzegiem Jordanu, Syrią, Irakiem i Arabią Saudyjską. Jordania posiada ograniczony dostęp do morza – Zatoki Akaba Morza Czerwonego
stolica: Amman
powierzchnia: 88 794 km2
ludność: ok. 6 mln mieszkańców
waluta: dinar jordański
język: arabski
religia: islam
strefa czasowa: UTC +2 – zima, UTC +3 - lato
wiza: wymagana wiza i paszport
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, wścieklizna, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Jordańskim Królestwie Haszymidzkim
Jordania, Amman, 3, Mahmoud Seif al-Din Al- Irani Str., Al-Tla'Al- Sharqi, 11194
Tel.: +96 26 551256 Tel.: +96 26 5512594
Tel.: +96 26 5512593 Tel. dyżurny: + 962 79 94 40 663
amman.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.amman.msz.gov.pl
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Akabie
Jordania, Akaba, Aqaba Gulf Hotel, Cornish Street, P.O. Box 1312
Aqaba 77110
Tel.: +962 3 2016636 Faks: +962 3 2018246
mazen.kawar@petratours.com
mazen.kawar@pttco.com