Objazdówka
Podróżujemy z miejsca na miejsce, zatrzymując się w najciekawszych miejscach. W krótkim czasie poznajemy "esencję" danego rejonu.
Boliwia- Kopalnia srebra i kolorowy targ Tarabuco
Czas na boliwijską przygodę! Niezwykła natura, kopalnie srebra czy też multikolorowy targ w Tarabuco? Musisz tam być! Wspaniała przygoda jest na wyciągniecie ręki!
- Rekomendowane terminy
- sty21° 11°
- lut20° 10°
- mar20° 10°
- kwi21° 9°
- maj21° 7°
- cze21° 5°
- lip20° 5°
- sie21° 6°
- wrz22° 7°
- paź22° 9°
- lis22° 10°
- gru22° 11°
-
a
Dzień 1:
Spotykamy się na lotnisku w Warszawie. Szybkie spotkanie z przewodnikiem, wskakujemy do samolotu i... Lecimy do dalekiej Boliwii!!
-
b
Dzień 2:
Przylot do Santa Cruz- największego miasta w Boliwii. Przesiadka na lot lokalny. Przylot do Sucre- konstytucyjnej stolicy tego kraju. Kwaterujemy się w hotelu i do lunchu czeka nas odpoczynek po trudach długiej podróży. Obiad. Po południu czas zwiedzić miasto. Przewodnik oprowadzi nas po najważniejszych zabytkach Sucre! Kolonialny przepych miasta, powali nas na łopatki. Miasto wpisane jest na listę dziedzictwa kulturowego UNESCO. Złożymy wizytę m.in. w klasztorze Recoleta czy też Casa de Libertad. Następnie wąskie uliczki z niską zabudową na nich, zawiodą nas do słynnego klasztoru San Felipe Negri. Wespniemy się na dachy tego wspaniałego budynku. Wieczorem czeka nas powitalna kolacja w hotelu z boliwijskimi przysmakami.
-
c
Dzień 3:
Zaraz po śniadaniu, pakujemy się i wyjeżdżamy do Tarabuco. Każdego siódmego dnia tygodnia ma tu miejsce niezwykłe zjawisko. Targ w Tarabuco- określany jest mianem najbarwniejszego na cąłym kontynencie. Indianie przyjeżdżają tu z różnych stron, żeby stanąć w szranki z innymi, o miano najlepszego tkacza. Znajdziemy tu tekstylia przeróżnej maści. Chętni mogą zakupić niektóre z tych niezwykłych tkanin. Następnie pojedziemy do Candelarii. Miejscowość znaną z trudnienia się tkactwem. Tutaj właśnie czeka nas wizyta w prywatnym zakładzie tkackim. Podstawowy kurs tkacki przeprowadzony przez boliwijskiego rzemieślnika? Tak! To jest to. Obiad zjemy razem z rodziną tkacza. Późnym popołudniem pospacerujemy po tej urokliwej wiosce- słuchając dziesiątek anegdod i historii opowiadanych przez naszym przemiłych gospodarzy. Na kolację wrócimy do hotelu w Sucre. Czas na odpoczynek, przecież jutro kolejny dzień wrażeń!
-
d
Dzień 4:
Po porannym posiłku, dzień zaczniemy od kolejnej części zwiedzania Sucre. Dzisiaj czas na Muzeum Tkactwa. Biorąc pod uwagę wczorajszy kurs tkacki, z pewnością będzie to niezwykłe przeżycie. Powędrujemy też do oddalonych od centrum- małych kolonialnych dzielnic. Zachwycą nas one swoim urokiem i klimatem. Jeszcze przed obiadem wskakujemy do autokaru i jedziemy do Potosi. Przygodę w tym miejscu zaczniemy od obiadu w klimatycznej restauracji. Po zakwaterowaniu się w miejscowym hotelu. Chętnym zaproponujemy romantyczny spacer po Potosi. Odpoczynek.
-
e
Dzień 5:
Dzisiaj ruszamy do kopalni srebra! Szybkie śniadanie i już jedziemy na całodzienne zwiedzanie. Miasto Potosi jest uznane za jedno z najpiękniejszych miast Ameryki Południowej. Za czasów kolonialnych, kiedy to panowała gorączka srebra, Potosi stanowiło centrum kolonialnego imperium. Zobaczymy czynną do dziś kopalnię srebra. Zajrzymy też do znanej Casa de Moneda. To właśnie tutaj aż do XIX wieku wyrabiano monety. Po obiedzie czas na eksplorację Doliny Chuquisaca, ze wspaniałym Palace de Glorieta. Jest to posiadłość, należąca niegdyś do jednej z najbogatszych rodzin w okolicy. W drodze powrotnej- na deser- zahaczymy o klasztor św. Teresy. Powrót do hotelu. Nocleg.
-
f
Dzień 6:
Śniadanie i pakowanie. Transfer na lotnisko i lokalny przelot do Santa Maria. Zakwaterowanie w hotelu i lunch. Po południu przejazd do Samaipaty. Jest najbardziej oddalona od Cuzco- inkaska twierdza. Co ciekawe forteca jest położona na terenie styku regionu andyjskiego oraz Amazonii. W skutek czego możemy zaobserowować tutaj niezwykle zróżnicowane ekosystemy na obszarze jednego rezerwatu. Bujna, wielogatunkowa roślinność i cudowne, malownicze krajobrazy z pewnością na długo zapadną wam w pamięć. Zobaczymy też tutejszą strefę archeologiczną. Zaraz po zachodzie słońca zaplanowany jest powrót do Santa Cruz i kolacja.
-
g
Dzień 7:
Wstajemy skoro świt, i wyruszamy w miasto. Krótkie zwiedzanie największego miasta w Boliwii. Okołopołudniowy transfer na lotnisko i wylot w stronę Polski.
-
h
Dzień 8:
Przylot do Polski. Cóż to była za przygoda. Kopalnie, Amazonia i Andy. Będzie co opowiadać przyjaciołom.
Wyjazd integracyjny Boliwia
Czas na boliwijską przygodę! Niezwykła natura, kopalnie srebra czy też multikolorowy targ w Tarabuco? Musisz tam być! Wspaniała przygoda jest na wyciągniecie ręki!
Boliwia to kraj Ameryki Południowej położony między Brazylią, Paragwajem, Argentyną, Peru i Chile. Ten wielonarodowy kraj to niezwykła kraina- która was uwiedzie. Wyprawę zaczniemy od stolicy tego państwa. Sucre otworzy przed nami swoje podwoje. To wpisane na listę UNESCO, kolonialne miasto pełne jest urokliwych uliczek i wielu zabytków o charakterze sakralnym. Na codzień mieszka tutaj 350 tys. mieszkańców. Mimo że to Santa Cruz jest największym boliwijskim miastem, to konstytucyjną stolicą kraju jest właśnie Sucre. Warto dodać, że w czasach kolonizacyjnych był to główny hiszpański ośrodek militarny. Następnie przygoda w kopalni srebra w Potosi. Miasto jest uznawane za jedno z najpiękniejszych miast Ameryki Południowej. Za czasów kolonialnych, kiedy to panowała gorączka srebra, Potosi stanowiło centrum kolonialnego imperium .Następnie przyjdzie czas na kolorowy targ w Tarabuco. Każdego siódmego dnia tygodnia ma tu miejsce niezwykłe zjawisko. Indianie przyjeżdżają tu z różnych stron, żeby stanąć w szranki z innymi, o miano najlepszego tkacza.Kupicie tu najlepsze tkaniny w Ameryce Południowej. Wielobarwność i wybór tradycyjnych boliwijskich artykułów, powali was na łopatki. Na koniec ulokujemy się w jednym z największych miast w Boliwii- Santa Cruz. Jest to miasto położone we wschodniej części kraju, przez metropolię przepływa rzeka Pirai. Złoty okres miasta, kiedy to zanotowano największy rozwój gospodarczy na tym terenie datuje się na XX w. Wszystko za sprawą linii kolejowej doprowadzonej tutaj w 1954 r. Poza zwiedzaniem miasta, zahaczymy o najbardziej oddaloną od Cuzco, inkaską twierdzę- Samaipatę. Ta forteca jest położona na terenie styku regionu andyjskiego oraz Amazonii. W skutek czego możemy zaobserowować tutaj niezwykle zróżnicowane ekosystemy na obszarze jednego rezerwatu.Pełno atrakcji w boliwijskim stylu. Wszystko w oprawie cudownych krajobrazów i bujnej amazońskiej roślinności. Jesteś w stanie sobie tego odmówić?
Ciekawostki:
- Od 1839 r. Sucre jest konstytucyjną stolicą Boliwii.
- Urzędowy język w Boliwii to hiszpański jednak poza nim, występuje 36 języków lokalnych.
- Waluta Boliwii to boliviano(BOB), 1 boliviano=100 centavos.
- Santa Cruz de La Sierra to kolonialne miasto we wschodniej Boliwii założone w 1561 r.
- Miasto z powodu częstych konfliktów z Indianami, przemieściło się o ponad 200 km.
- Potosi zostało założone w 1545 r, w okresie “gorączki złota”. W 1544 r. odkryto tu wielkie pokłady srebra, skąd też kruszec jest wydobywany do dzisiaj.
- Na głownym placu w Tarabuco stoi pomnik Indianina, trzymającego triumfalnie serce konkwistadora.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
Boliwia to urzekająca i niepowtarzalna przyroda, trudno na Ziemi znaleźć drugie takie miejsce. Znajdują się tu zarówno tropikalne lasy, zaśnieżone szczyty, jak i pustynne przestrzenie. Boliwia to kraj kontrastów i przeciwieństw. Z jednej strony jest zimna (Andy), z drugiej gorąca (np. Beni, Santa Cruz). Jest równinna (np. Redukcje Jezuickie) i górzysta (np. Andy, Altiplano). Mieszkańcy Boliwii nie są zbyt otwarci i dostępni, raczej są zdystansowani do przybyszów(szczególnie ci, którzy mieszkają, na zimniejszych obszarach). Boliwijczycy uwielbiają świętować. W soboty ulice miasteczek, często zapełniają się paradą i rozbawionym, świętującym tłumem. Boliwia może być niebezpieczna, dlatego podróżując tam należy zachować ostrożność. Miejsca, które warto odwiedzić to m.in. miasto La Paz (miasto położone na dnie i zboczach kanionu), Sucre – nazywane białym miastem Ameryki, wpisane na listę światowego dziedzictwa UNESCO, Cochabamba – najbardziej kosmopolityczna, Copacabana (z przepieknym widokiem na jezioro Titicaca), Lagunę Canapa, Lagunę Colorado, Lagunę Celeste, Jezioro Titicaca tzw. „Błękitne Oko Ameryki Południowej”.
położenie: państwo na kontynencie południowoamerykańskim. Graniczy z Brazylią na północy i wschodzie, Paragwajem i Argentyną na południu oraz z Chile i Peru na zachodzie. Państwo nie posiada dostępu do morze.
stolica: Sucre
powierzchnia: 1 098 580 km2
ludność: ok. 11 mln mieszkańców
waluta: boliviano
język: hiszpański (i 36 języków lokalnych)
strefa czasowa: UTC -4
religia: rzymski katolicyzm
wiza: okres pobytu bezwizowego do 90 dni, konieczny paszport
szczepienia: zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, wścieklizna, WZW A i B, żółta gorączka
ambasada: brak polskiej placówki dyplomatycznej. Ambasador RP w Limie (Peru) akredytowany jest również w Boliwii.
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Peru
Peru, Lima, Av. Salaverry 1978, Jesús María, Lima, Lima 11
Tel.: +51 1 4713920 Tel.: +51 1 4713925 Tel.: +51 1 4714813 Tel. dyżurny: +51 999 400 552 Faks: +51 1 4714813
lima.amb.sekretariat@msz.gov.pl
www.lima.msz.gov.pl
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w La Paz
Boliwia, La Paz, Calle Capitan Ravelo #267, Piso 2 . Of. 2B,
Tel.: (00-591-2) 291 1754 Tel.: (00-591-2) 291 1751 Tel. dyżurny: (00-591) 76707000
esthersalzmann@yahoo.com
Konsulat Honorowy Rzeczypospolitej Polskiej w Santa Cruz
Boliwia, Santa Cruz, Edificio Banco Nacional de Bolivia, René Moreno 258 - Piso 3,
Tel.: (00-591-3) 3662872 Tel. dyżurny: (00-591) 72150091
saavedrab@gmail.com
Alternatywne wyprawy
- Brak ofert spejniających podane kryteria.