City Tour
Wyjazdy, których głównym celem jest zwiedzania miasta. Najczęściej są to jakieś stolice krajów lub po prostu miasta słynące ze swoich atrakcji turystycznych.
Bombaj i okolice - piękno północnych Indii
Przepyszna kuchnia, kolorowe miasta i zapierające dech w piersiach zabytki. Tego nie zobaczysz nigdzie indziej, tylko w Indiach. To będą wakacje marzeń!
- Rekomendowane terminy
- sty23° 8°
- lut26° 11°
- mar33° 16°
- kwi39° 22°
- maj41° 26°
- cze39° 28°
- lip33° 26°
- sie33° 26°
- wrz33° 24°
- paź31° 20°
- lis29° 14°
- gru24° 9°
-
Dzień 1 - Wylot do Bombaju
Zbieramy ekipę na lotnisku i po odprawie wsiadamy do samolotu - ten zabierze nas do stolicy Bollywood - Bombaju. Po lądowaniu transport do hotelu, kolacja i odpoczynek.
-
Dzień 2 - Rozejrzyjmy się trochę
Śniadanie w hotelu. Potem, zrelaksowani i wypoczęci po podróży zaczynamy zwiedzanie Bombaju. Na początek zobaczymy plac z Fontanną Wellingtona oraz Muzeum Księcia Walii. Spacerując ulicami miasta dotrzemy do Giełdy Bombajskiej. Dalej pojedziemy do Ratusza Miejskiego, a następnie do zabytkowej Poczty Głównej. W międzyczasie coś dla miłośników zakupów - wizyta na bazarze Crawford Market. Po zakupach i chwili wolnego zjemy obiad, a po posiłku skierujemy się na południe miasta. Tam czeka nas zwiedzanie Bazyliki Mount St. Mary, zwanej też Banganga, Meczetu Haji Ali, Mahalakszmi Temple, Malabar Hill, Khotachiwadi oraz Bandra. Wieczór upłynie nam pod znakiem indyjskiego kina. Wybierzemy się do największego w mieście kina. Po filmie pakujemy się i jedziemy na dworzec. Tę noc spędzimy w pociągu, który zawiezie nas do Aurangabad. Pociąg rzecz jasna wyposażony w miejsca do spania i restaurację, gdzie będzie można zjeść dobrą kolację.
-
Dzień 3 - Wspaniałe Jaskinie Ellora
Zjemy śniadanie jeszcze w drodze - w pociągu i dalej wyruszamy do niesamowitych grot Ajanta i Ellora. Te pierwsze mają długość ponad stu kilometrów, a ich powstanie datuje się na II wiek p.n.e.! Jaskinie kryją w swych wnętrzach dużą ilość pomieszczeń, bogato zdobionych freskami. Jeżeli natomiast mowa o grotach Ellora, to składają się z wydrążonych korytarzy i 34 świątyń buddyzmu, hinduizmu oraz dżinizmu. Uznawana za najpiękniejszą ze świątyń Kailash Temple jest prawdziwym skarbem jaskiń. Nocujemy tego dnia w miejscowości Aurangabad i wieczorem zasmakujemy wspaniałej indyjskiej kuchni.
-
Dzień 4 - New Delhi
Po śniadaniu zmieniamy środek transportu - wsiadamy do samolotu i lecimy do Delhi. Zwiedzimy stare miasto i największy w Indiach meczet Jama Masjid. Kolejny punkt zwiedzania to Red Fort, czyli obronna forteca z pięknymi pałacami i niebiańskim ogrodem. Zjemy obiad i jedziemy dalej. Zobaczymy jeszcze tego dnia siedzibę Parlamentu oraz miejsce kremacji Mathma Ghanji Raj Ghat. Później jeszcze spacer ścieżkami Ogrodów Lodich, na terenie których znajdują się grobowce wzorowane na stylu afgańskich fortów. Nocujemy w hotelu w mieście, tam też zjemy kolację.
-
Dzień 5 - Wizyta w "Mieście Widmo"
Po śniadaniu jedziemy do Jaipur. Po drodze wstąpimy do opuszczonego miasta widmo - Fatehpur Sikri. Miasto opustoszało ze względu na brak wody pitnej. Dobrze zachowane budowle zbudowano w stylu hinduskim ze wspaniałego fioletowego piaskowca i białego marmuru. Po dotarciu do celu zwiedzimy Wielki Meczet Jami Masjid, wielką Bramę i grobowiec szejka Salima Cziszti, Pałac Birbala, Pańci Mahal,a na koniec Diwan-e Am. Obiadokolację zjemy w Jaipur. Nocujemy w hotelu, w Jaipur.
-
Dzień 6 - Całodniowa wycieczka do Pushkar
Po śniadaniu obieramy kolejny kierunek, tym razem zmierzamy do Pushkar. W drodze zwiedzimy miasto Ajmer, a w nim sanktuarium Darga Sarif. Ponadto odwiedzimy pokaźnych rozmiarów Bazar oraz dwa meczety zbudowane z marmuru przez Atbara i Sah Jahana. Oprócz tego zobaczymy: Mayo College, Nasiany Temple, Rajputana Museum, a także ruiny twierdzy Taragarh. Perełka miasta zostanie nam na sam koniec - mowa o Meczecie Achai Dinka Jhonpra. Szczególną uwagę zwraca sposób w jaki został zbudowany. Po dotarciu do Pushkar zakotwiczymy się w hotelu, zjemy obiad, zostawimy wszystkie manatki i ruszamy dalej zwiedzać. Na miejscu odwiedzimy Camel Fair, czyli to z czego miasto jest najbardziej znane - wielbłądzie targi. Na koniec dnia spacer do schodów Ghaty oraz do otoczonego świątyniami jeziora, które przyciąga rzesze pielgrzymów hinduskich. Po zwiedzaniu kolacja i powrót do hotelu.
-
Dzień 7 - Łodzią po Lake Palace
Po śniadaniu pakujemy się i wyruszamy na kolejną wycieczkę. Tego dnia jedziemy do Udaipuru. W mieście zobaczymy Pałac Miejski i Świątynię Jagdish. W tej ostatniej znajduje się wizerunek władcy wszechświata - Winszu wykonany z czarnego kamienia. Czas na obiad. Wybierzemy się też na wycieczkę łodzią, którą opłyniemy położony na wodzie Pałac. Wieczorem czas wolny, a później kolacja pożegnalna. Nocujemy w hotelu w Udaipur.
-
Dzień 8 - Czas minął zbyt szybko
Przyszedł dzień, w którym musimy pożegnać się z Indiami. Było wspaniale, ale czas wracać do domu. Jedziemy na lotnisko: najpierw przelot z Udujparu do Bombaju, a stąd czeka lot powrotny do Polski.
Wyjazd integracyjny Indie - Bombaj
Indie nie bez powodu tak często wybierane są jako miejsce idealne na wakacje i wyjazdy integracyjne. Wspaniałe miejsca, niezwykle ciekawa mieszanka kultur i pyszna kuchnia, jakiej nie spróbujesz nigdzie indziej. Tego kraju nie można przegapić wybierając miejsce na odpoczynek. Indie są ograniczone przez dwa łańcuchy górskie Karakorum i Himalaje. Z tym dużym krajem graniczą Pakistan, Chiny, Nepal oraz Bhutan na północy, Mjanma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Na południowym zachodzie obszar kraju oblewają wody Morza Arabskiego. Od południowego wschodu natomiast wody Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego.
Bombaj tak naprawdę nazywany jest już od 1995 Mumbajem. Ciężko jednak wykorzenić tę nazwę z naszego języka. To miasto jest bogatą stolicą stanu Maharashtra, które położone jest na wyspie Salsette, na Morzu Arabskim. Miasto zamieszkuje ogromna liczba ludności - aż 17 milionów. Odnajdziemy tu wiele religii, kultur, zabytków i masę innych atrakcji. To będzie nasz pierwszy punkt na trasie wycieczki.
Po Bombaju czas na wspaniałe jaskinie Ellora i Ajanta. Ellora to niewielka wioska, gdzie między V a X wiekiem hinduistyczni, buddyjscy i dżinijscy mnisi wykuwali w skałach świątynie, których obecnie możemy podziwiać aż 34. Ellora znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Ajanta jest małą wioską, w pobliżu której pomiędzy II wiekiem przed naszą erą, a VII wiekiem naszej ery, mnisi buddyjscy wykuli w skałach 30 jaskiń, w których powstały świątynie i klasztory buddyjskie. Wszystkie obiekty są niezwykle pięknie zdobione rzeźbami i freskami i do dzisiejszego dnia zachowały się w bardzo przyzwoitym stanie. Podobnie jak Ellora, Ajanta wraz z zespołem 30 wykutych w skale jaskiń znajduje się na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO.
Nasza podróż będzie obejmować także przejazd i zwiedzanie innych miast. Zajrzymy do New Delhi, Pushkar, Jaipur, Udaipur oraz wspaniałe opuszczone miasto Fatehpur Sikri. Miasto opuszczono w 1585 roku, a przyczyną miał być brak wody pitnej. Od tamtej pory nazywa się je miastem widmo. Od 1986 roku ten zespół architektoniczny widnieje na Liście światowego dziedzictwa UNESCO.
Bollywood – umowna nazwa indyjskiego przemysłu filmowego utworzona w latach 70-tych ze zbitki słów Hollywood i Bombaj. Nie ma jednoznacznego twórcy tej nazwy, bowiem do miana twórcy terminu „Bollywood" pretendują cztery osoby: Amit Khanna, Bevinda Collaco, Shobhaa De oraz H.R.F. Keating. W Indiach jednak nazwa Bollywood nie jest mile widziana. Hindusi wolą nazwy np. hindi cinema albo kino hindi-urdu, ewentualnie kino hindustani. Hindi i urdu to dwa najpopularniejsze języki w Indiach, stąd taka nazwa. Bombaj jest największym ośrodkiem produkcyjnym kinematografii indyjskiej jeszcze sprzed II wojny światowej, który zaczął się rozwijać od końca lat 20-tych.
Kuchnia indyjska - sztuka kulinarna Indii, obejmująca kuchnię hinduską i kuchnie innych grup Indusów.Wiele czynników złożyło się na powstanie współczesnej sztuki kulinarnej Indii i na sposób odżywiania się mieszkańców tego ogromnego kraju (kuchnia indyjska). Indie zamieszkują liczne narodowości, społeczności, wyznawcy wielu religii, mówiący różnymi językami. Indie stanowią konglomerat narodowościowy i mozaikę kulturową. Ogromny wpływ na sposób odżywiania się wywołały wierzenia religijne. Mówiąc więc o kuchni indyjskiej mamy na myśli głównie kuchnie istniejące w Indiach. Wszystkie one stanowią dorobek Indusów i aczkolwiek różnią się niekiedy bardzo, to jednak na świecie znane są jako kuchnia indyjska. Ich wspólną cechą są indyjskie produkty spożywcze, a przede wszystkim specyficzne przyprawy. Zwykły posiłek hinduski składa się zazwyczaj z 2-3 dań, z obowiązkową soczewicą, ryżem, marynatami, jogurtem i sosem chutney. Ilość potraw zwiększa się na specjalne uroczystości rodzinne i święta. Przygotowuje się wtedy więcej dań mięsnych i rybnych, a w domach wegetarian – dań z warzyw oraz różne sosy i sałatki. Ryż może być zastąpiony chlebkami indyjskimi- podpłomykami, w bogatych domach podaje się ryż i chlebki. Posiłek kończą orzechy, świeże lub suszone owoce albo nasiona i orzeszki mocno przyprawione korzeniami oraz napar z korzeni ułatwiający trawienie, jak na przykład napar z nasion włoskiego kopru lub kardamonu.
OGÓLNE INFORMACJE O KRAJU:
położenie: Indie to państwo w Azji Południowej, zajmujące większość subkontynenty indyjskiego. Z Indiami graniczą: Pakistan na północnym zachodzie, Chiny, Nepal i Butan na północy, Mjanma i Bangladesz na północnym wschodzie, Sri Lanka przez zatokę Mannar i cieśninę Palk na południowym wschodzie. Od południowego zachodu kraj otaczają wody Morza Arabskiego, od południowego wschodu Zatoki Bengalskiej i Morza Andamańskiego. Do Indii należy też archipelag Lakkadiwów leżący na Morzu Arabskim oraz archipelagi Andamanów i Nikobarów leżące w Zatoce Bengalskiej.
stolica: New Delhi
powierzchnia: 3 287 590 km2
ludność: ok. 1,2 mld mieszkańców
waluta: rupia indyjska
język: hindi o angielski, dodatkowo 21 języków uznanych za oficjalne w poszczególnych stanach
strefa czasowa: UTC +5:30
religia: hinduizm
wiza: potrzebna wiza oraz paszport
szczepienia: zalecane – błonica, tężec, dur brzuszny, japońskie zapalenie mózgu, polio, wścieklizna, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Indii
Indie, New Delhi, 50-M Shantipath, Chanakyapuri, 110 021
Tel.: +91 11 41496900 Tel. dyżurny: z polskich numerów: + 91 9910999477;
Faks: +91 11 26871914
www.newdelhi.msz.gov.pl