Armenia
Sprawdź ceny motywacyjnych wycieczek integracyjnych dla firm. Zapewniamy aktywny wypoczynek dla każdego!
Polecane podróże
-
Sardynia - Korsyka rejs wzdłuż Szmaragdowego Wybrzeża
-
Wyspy Zielonego Przylądka
-
Samochodami Tesla po Norwegii - wyjazdy firmowy
-
Jezioro Bajkał - perła Syberii
-
Malta - Śródziemnomorska Księżniczka
-
Argentyna - boskie Buenos Aires
-
Kuba - od strony lądu i morza
-
Bali - zaczarowana wyspa
-
Słoneczna Kuba na wyciągnięcie ręki
-
Bezdroża Kirgistanu na czterech kołach. Ośmiodniowa wyprawa 4x4
Armenia to niewielki kraj, który nadal pozostaje nieodkryty dla szerszego grona turystów, a w związku z tym wybierając się tam nie napotkamy tłumu turystów. Pomimo tego że kraj jest nie duży, ludzie którzy tam mieszkają to osoby o wielkich sercach. Kraj ten zachwyca przepięknym górskim krajobrazem oraz ogromem zabytków. Znajdziemy tam pierwsze kościoły oraz hellenistyczną świątynię. Krajobraz Armenii zdominowany jest głównie przez wulkaniczne płaskowyże, poprzecinane wąwozami oraz wygasłymi wulkanami. Od zachodu wznosi się natomiast biblijna góra Ararat, która jest symbolem chrześcijaństwa oraz bohaterskiej przeszłości Ormian. Niestety trudna historia tego kraju sprawiła, że Armenia straciła część zachodniego terytorium w tym górę Ararat. Obecnie góra znajduje się na terytorium Turcji, aczkolwiek widać ją z każdego miejsca Erywania. Jedną z najbardziej znanych atrakcji turystycznych Armenii jest klasztor Chor Wirap, który znajduje się w Kotlinie Ararackiej. Szczególnego uroku dodaje tło majestatycznego Araratu. Znajduje się tam świątynia Matki Bożej z XVII w. Architektonicznie kościół nie odbiega od typowych ormiańskich budowli sakralnych. Jednakże przepiękne zdobienia i ornamenty oraz widok na górę Ararat sprawiają że miejsce to przyciąga wielu pielgrzymów i turystów.
Wiele uroku ma południowo-wschodni rejon Armenii, w którego skład wchodzą regiony Wajoc Dzor i Sjunik. Wajoc Dzor to miejsce pełne małych jezior, winnic, wąwozów, pastwisk, postrzępionych stoków oraz szumiących rzek. Pośród tej przepięknej naturalnej przyrody, znajdziemy również starożytne zabytki oraz gościnnych mieszkańców. W krainie tej obowiązkowo należy odwiedzić monaster Norawank oraz piękne uzdrowisko Dżermuk. Stolicą regionu jest Jegegnadzor. Miasto znajduje się przy rzece Arpa i możemy w nim zobaczyć zabytki pochodzące z I tysiąclecia p.n.e. Do najciekawszych miejsc zaliczyć można Regionalne Muzeum, miejską galerię sztuki, most Paskiewicza oraz uniwersyteckie Muzeum Historii. W tym niedużym mieście znajduje się również minipark z ławeczkami, kafejki, karuzela, sklepy i apteki. W okolicach Dżermuk znajdują się natomiast ciepłe źródła, w których możemy zażyć leczniczej kąpieli oraz odpocząć po trudach górskich wędrówek.
Monastyr Norawank znajduje się na skalnej półce w wąwozie rzeki Arpa. Kompleks zyskuje dodatkowego uroku przy świetle zachodzącego słońca. Na uwagę zasługuje kościół św. Karapet, który jest najstarszym zabytkiem tego kompleksu, świątynia poświęcona św. Karapet, kościół św. Grzegorza. Natomiast najważniejsze miejsca tego kompleksu to zakrystia kościoła św. Karapet oraz kościół Matki Bożej. Na obszarze kompleksu możemy zobaczyć również kilka zachowanych jeszcze chaczkarów m.in. chaczkar Momika z 1308r, który cały pokryty jest rzeźbami.
Rejon Sjunik zwany inaczej Zangezur może poszczycić się przepięknym krajobrazem. Tworzą go wyniosłe góry, zielone doliny, rzeki, postrzępione kaniony, jaskinie oraz skalne piramidy. W tym regionie odnajdziemy też szeroki zakres stref klimatycznych – od tropikalnych po zimne. Znajduje się tam również wiele źródeł czystych oraz mineralnych wód. Zachwyca również gościnność mieszkańców oraz ich wyśmienita kuchnia. Szczególnie warto spróbować sera z Sisan, wódki z Karaundżu, chleba z Kapanu oraz fig z Mergri. Stolicą tego regionu jest Kapan. Miasto może poszczycić się malowniczymi widokami, ruinami twierdzy Halidzor z kościołem. Poza tym możemy zwiedzić lokalne muzeum, zobaczyć pomnik bojownika o wolność Davit'a Bek'a oraz atrakcję, którą jest karuzela oraz skosztować wyśmienitego ormiańskiego chleba o nazwie lawasz.
Miasto Sisian to idealne miejsce na bazę wypadową do atrakcji turystycznych znajdujących się w regionie Sjunik. Do najciekawszych możemy zaliczyć prehistoryczne rysunki na szczycie góry Ugtasar albo „ ormiańskiego Stonehenge” - Zorac Karer. W mieście znajduje się również dobra baza noclegowa. W mieście możemy odwiedzić kościół Sisawan oraz muzeum historyczne. Siedlisko Zorac Karer, nazywane „ormiańskim Stonehenge jest cmentarzem z epoki brązu, gdzie wokół dużych grobowców znajdują się ustawione stojące kamienie. W górskim rejonie Zangezur jak również w całej Armenii, znajdziemy wiele pamiątek z czasów prehistorycznych.
Ciekawym miejscem jest również Megri. Miasto należy do najcieplejszych obszarów w Armenii. Znajdziemy tam plantację fig oraz pomarańczy. Pod względem architektonicznym na uwagę zasługuje zabudowa miasta z przełomu XVIII i XIX w. oraz fresk w kościele Astwacacin. Miasto może poszczycić się ponadto przyjazną atmosferą oraz gościnnymi i miłymi mieszkańcami.
Do miejsc, które ponadto warto zobaczyć w Armenii to kościoły w Tatew, Worotnawank, Wahanawank, cuda natury Sew Licz, wodospady Szaki, Szikahog oraz jezioro Niebieskie.
położenie: państwo w Azji na Kaukazie Południowym. Graniczy od północy z Gruzją, od południa z Iranem i z azerską eksklawą Nachiczewan, od wschodu z Azerbejdżanem, od zachodu z Turcją.
stolica: Erywań
powierzchnia: 29 800 km2
ludność: ok. 3 mln mieszkańców
waluta: dram
język: ormiański
religia: chrześcijaństwo
strefa czasowa: UTC +4 – zima/UC +5 - lato
wiza: nie potrzebna wiza do 180 dni pobytu/ potrzebny paszport
szczepienia: brak obowiązkowych szczepień; zalecane – błonica, tężec, polio, wścieklizna, WZW A i WZW B
Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Armenii
Armenia, Erywań, Hanrapetutan 44 a, 0010
Tel.: + 374 10 54 24 91 Tel.: +374 10 54 24 97
Tel. dyżurny: + 374 91 42 68 85
Faks: + 374 10 54 24 96; +374 10 54 24 98
erewan.amb.sekretariat@msz.gov.pl
Telefon dyżurny placówki czynny całą dobę: +374 91 42 68 85
( w przypadku wybierania z telefonów armeńskich – 091 42 68 85)